Pani Doktor, wiele osób twierdzi, że po kierunkach humanistycznych trudno jest znaleźć pracę. Absolwenci filologii angielskiej UPZ zaprzeczają jednak takim stwierdzeniom. W jakich branżach rynek szuka anglistów?
– Wbrew obiegowym opiniom, kierunki humanistyczne wciąż mają wiele do zaoferowania. Angliści są poszukiwani na rynku pracy nie tylko ze względu na swoje kompetencje językowe, ale także dlatego, że wraz z językiem nabywają otwartość na świat, ciekawość innych kultur, potrzebę rozwoju, komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole. Te i inne liczne atuty naszych absolwentów sprawiają, że wielu z nich odważnie i z sukcesem podbija rynek pracy, znajdując zatrudnienie w liniach lotniczych, bankach, firmach międzynarodowych, instytucjach edukacyjnych lub zakładając własną działalność gospodarczą w Polsce i za granicą. Język angielski jest niezmiennie najważniejszym narzędziem umożliwiającym kontakty z partnerami zagranicznymi. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że pracownik ze znajomością języka angielskiego i realiów świata anglojęzycznego to skarb.
Jakie specjalności mają do wyboru studenci anglistyki w UPZ?
– Filologia angielska w Uczelni Państwowej w Zamościu oferuje dwie specjalizacje: nauczycielską oraz język angielski w biznesie i turystyce, co oznacza, że przygotowujemy naszych studentów do pracy w placówkach oświatowych i kulturalnych oraz w firmach prowadzących działalność gospodarczą w wielu branżach gospodarki. Angliści są potrzebni wszędzie, gdyż trudno jest dzisiaj znaleźć taką instytucję lub przedsiębiorstwo, które nie dążyłoby do nawiązywania i podtrzymywania współpracy międzynarodowej.
Jak w praktyce wyglądają studia na filologii angielskiej?
– Od kilku lat w naszej Uczelni kształcenie odbywa się w profilu praktycznym, w którym nacisk kładziemy na właściwe proporcje między wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi. Dlatego, oprócz zajęć w salach wykładowych i kolokwiów sprawdzających wiedzę, oferujemy naszym studentom takie formy nabywania i weryfikowania kompetencji jak projekty, uczestnictwo w konferencjach i przedsięwzięciach podejmowanych we współpracy z innymi instytucjami, działalność w kołach studenckich, wyjazdy w ramach programu ERASMUS+ oraz rozbudowany program praktyk zawodowych. Warto zaznaczyć, że od bieżącego roku akademickiego kształcenie w profilu praktycznym obejmuje praktyki zawodowe w wymiarze 6 miesięcy, co przekłada się na 540 i 960 godzin praktyk odpowiednio na specjalizacji nauczycielskiej i specjalizacji język angielski w biznesie i turystyce. Studenci w ciągu trzech lat będą weryfikować swoją wiedzę oraz doskonalić umiejętności w wybranych przez siebie instytucjach i przedsiębiorstwach, a więc kończąc studia będą mogli szczycić się dużym doświadczeniem zawodowym.
Pani Doktor, na czym polega przewaga kształcenia praktycznego nad ogólnoakademickim?
– Przewaga kształcenia praktycznego nad ogólnoakademickim, dawnym modelem kształcenia, polega na tym, iż absolwent jest lepiej przygotowany do podjęcia wyzwań zawodowych już u progu swojej kariery. Jednocześnie ukończenie studiów licencjackich w profilu praktycznym nie zamyka drogi rozwoju naukowego tym, którzy chcą kontynuować kształcenie na studiach magisterskich, a nawet doktoranckich, gdyż nie zaniedbujemy anglistycznego przygotowania merytorycznego. Nasi studenci zdobywają wiedzę z zakresu językoznawstwa, historii, literatury, kultury krajów angielskiego obszaru językowego, a dodatkowo potrafią tę wiedzę wykorzystać w praktyce, co jest możliwe dzięki, wspomnianym już, aktywizującym formom weryfikacji nabytych kompetencji.
Pani Doktor, Zakład Anglistyki UPZ od lat organizuje konkursy językowe, adresowane do uczniów szkół średnich z regionu. Za nami dziesięć edycji Konkursu Języka Angielskiego i cztery edycje Dyktanda w Języku Angielskim. Jakie korzyści daje udział w tych przedsięwzięciach?
– Konkursy językowe są świetną okazją, aby miłośnicy języka angielskiego mogli w warunkach zdrowej rywalizacji sprawdzić swoje kompetencje. Jest to satysfakcjonujące również dla nas, gdyż możemy być kreatorami wyzwań, sukcesów i motywacji. Cieszy nas coraz wyższy poziom znajomości języka angielskiego wśród młodzieży. Chciałabym podziękować uczniom za niesłabnące zainteresowanie naszą ofertą i uczestnictwo w konkursach, a nauczycielom za wysiłek włożony w przygotowanie i motywowanie swoich uczniów.
Dziękuję za rozmowę.
Napisz komentarz
Komentarze