Był poniedziałkowy (27 lipca) wieczór, kiedy dyżurny zamojskiej policji dostał informację o podejrzanym audi na ul. Włościańskiej.
– Kierująca samochodem kobieta zjechała z ulicy na pas zieleni, wjechała w żywopłot i zygzakiem kontynuowała jazdę, co chwilę hamując i przyśpieszając. Samochód zatrzymał się na końcu ulicy. Styl jazdy kobiety za kierownicą audi wzbudził podejrzenie zgłaszającej, dlatego też powiadomiła służby – informuje Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
Mundurowi pojechali we wskazane miejsce. I zatrzymali 18-latkę z Zamościa. Młoda kobieta miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Pijany był też jej 53-letni pasażer. U niego badanie wykazało przeszło 2 promile alkoholu.
– 18-latka odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Jazda na podwójnym gazie to nie jedyne przewinienie młodej kobiety, siadła za kierownicę nie mając do tego uprawnień, a po drodze uszkodziła także uliczną latarnie – podsumowuje policjantka.
Policjanci apelują o trzeźwość i rozsądek za kierownicą. W zdecydowanej większości do zdarzeń drogowych dochodzi z winy człowieka. Dlatego też każdy z uczestników ruchu swoją postawą, świadomością i odpowiedzialnością ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
Pamiętajmy, że nieodpowiedzialna osoba, która pomimo wypitego alkoholu decyduje się kierować samochodem popełnia przestępstwo i musi liczyć się z karą. Kolejny przykład nieodpowiedzialnego zachowania to siadanie za kierownicę bez wymaganych do tego uprawnień. Za to wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.
Jeśli sprawa trafi do sądu grzywna może być znacznie wyższa, dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Dla młodej osoby taki zakaz to dodatkowe utrudnienia – o uprawnienia będzie mogła ona starać się dopiero po upływie wskazanego przez sąd okresu. Ponadto, jeśli mimo orzeczonego zakazu, zdecyduje się usiąść za kierownicę wówczas popełnia przestępstwo, a za załamanie sądowego zakazu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Napisz komentarz
Komentarze