Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:55
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Śmieci pod lupą

Czy mieszkańcy Biłgoraja prawidłowo segregują śmieci? To się okaże. Rozpoczyna się właśnie kontrola odpadów komunalnych. Jeśli ktoś nie wywiązuje się z tego sumiennie, zapłaci więcej. Mieszkańcy sami muszą sortować odpady. Nikt za nich tego nie zrobi.
Biłgoraj: Śmieci pod lupą

Autor: freeimages.com

Sprawdzaniem tego, czy mieszkańcy we właściwy sposób prowadzą selektywną zbiórkę odpadów, zajmą się pracownicy Urzędu Miasta Biłgoraj oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej. Będą sprawdzać, czy w pojemnikach z odpadami komunalnymi zmieszanymi znajdują się odpady podlegające segregacji np. papier, metal, plastik, szkło, przeterminowane leki, baterie, chemikalia itp. – W sytuacji nieprawidłowej selektywnej zbiórki odpadów, odpady komunalne powstające na nieruchomości będą traktowane jako odpady zmieszane – informuje burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętą przez radnych w grudniu uchwałą za śmieci zbierane i odbierane w sposób selektywny miesięczna opłata wynosi 10 zł od mieszkańca, a za niesegregowane – dwa razy tyle (20 zł miesięcznie).

Sortowacz w akcji

Ciekawą propozycję przedstawia Andrzej Bartoszkiewicz, który jest autorem Systemu EKO AB, czyli pierwszego w Europie w pełni sieciowego odbioru i segregacji odpadów komunalnych od mieszkańców, a także nowego zawodu, którym jest sortowacz odpadów komunalnych. – Z punktu widzenia samorządu, przekazywanie odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) to jedna z największych pozycji po stronie kosztów w gospodarce odpadami – uważa Andrzej Bartoszkiewicz. – Gdy nie ma odpadów zmieszanych, to nie musimy ich przekazywać do RIPOK-u, ponieważ zgodnie z prawem frakcje wysegregowane nie podlegają tak zwanej regionalizacji.

Według niego, na osiedlach mogłyby powstać małe Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli mini PSZOK-i. Mieszkańcy sami dokonywaliby naturalnego podziału swoich odpadów (kuchnia, łazienka i pozostałe), a następnie przynosiliby je do takich punktów.

– Odpady kuchenne to przede wszystkim resztki jedzenia, łazienkowe to odpady sanitarne, zaś pozostałe to opakowania i wszystkie inne, które zaliczają się do odpadów komunalnych – wyjaśnia Andrzej Bartoszkiewicz. – Tak podzielone odpady można wynieść w jednym worku, ale pod warunkiem, że odpady kuchenne i sanitarne będą umieszczone w odrębnych zawiązanych workach. Tak przygotowane odpady nie są wynoszone do tradycyjnych altan śmietnikowych i gniazd segregacyjnych, tylko do pawilonu o wymiarach 5x6 m, gdzie pracownik od ręki dzieli je na frakcje handlowe, a bioodpady chwilowo przechowywane są w chłodni.

Dzięki takim działaniom – według naszego rozmówcy – zmalałaby ilość odpadów zmieszanych, a wzrosła tych selektywnie zbieranych. – Dzięki opłatom mieszkańców i zwiększonej sprzedaży surowców wtórnych, system domyka się finansowo, a do tego powstają trwałe zielone miejsca pracy głównie dla osób o niskich kwalifikacjach, którym najtrudniej znaleźć pracę – zauważa Andrzej Bartoszkiewicz. – Poza tym samorząd miałby dokładny nadzór nad śmieciami na każdym etapie.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wer 08.03.2017 12:36
powiedzcie jeszcze gdzie ludzie mają segregację odpadow robic, w tych małych blokowych klitkach, zastawić, kuchnię, przedpokój worami i wdychac smrody, zastanowcie się trochę nad realnościa głupawych pomysłow

opl 08.03.2017 12:30
tak,odbiorcy odpadow chca dostać wszystko na tacy, umyte ,posegregowane , gotowe do odwiezienia do skupu, całą robotę ma zrobic dostawca odpadów, a odbiorca odbierze, sprzeda i zainkasuje kase, lepiej nie mozna było wymysleć- złoty interes

Czekamy na dobrą zmianę 08.03.2017 07:49
To prawda - Polska (a więc i Biłgoraj) mogłaby być liderem selektywnej zbiórki odpadów domowych dzięki metodzie w której wszyscy mieszkańcy w blokowiskach uczestniczą w procesie w segregacji odpadów... Ale nikomu tak naprawdę na tym nie zależy aby było taniej a ludzie mieli pracę....  odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-system-eko-ab/

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama