W grupie tej jest m.in. Jadwiga Mazur, długoletnia działaczka "Solidarności", emerytowana nauczycielka LO im. Staszica w Hrubieszowie.
– W tym miesiącu wystąpiliśmy do różnych szkół oraz instytucji z propozycją budowy pomnika dla Niepodległej. Czekamy, jaki będzie oddźwięk społeczny na tę inicjatywę. Mamy nadzieję, że wkrótce zaczną spływać pisemne deklaracje udziału w pracach komitetu. Wysłaliśmy zaproszenia do szkół mających związek patronacki z Ojcem św. Janem Pawłem II i innymi postaciami, które miały ogromny wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę – takimi jak marszałek Józef Piłsudski czy kardynał Stefan Wyszyński. Szkolne społeczności najpierw przekonsultują pomysł działania w komitecie budowy pomnika, a potem zdecydują, czy przystąpią do tej inicjatywy – tłumaczy Jadwiga Mazur.
Inicjatorzy budowy pomnika podkreślają, że proponowany przez nich monument wcale nie musi być postanowiony na cokole. – Nad jego kształtem i formą można będzie wspólnie się zastanowić.
– Najważniejsze, aby za materią szła jakaś idea. Jestem bardzo ciekawa, jaki będzie odzew mieszkańców powiatu na naszą propozycję. A może w ogóle nie będzie żadnej reakcji? Tak więc zapraszam społeczność Ziemi Hrubieszowskiej do udziału w pracach tworzącego się komitetu społecznego. Głównym celem naszej działalności jest kultywowanie pamięci, miłości i wdzięczności do tych, którzy tworzyli wolną i niepodległą Polskę – tłumaczy Jadwiga Mazur.
Zainteresowani udziałem w pracach Społecznego Komitetu Budowy Pomnika dla Niepodległej w Hrubieszowie mogą kontaktować się z jego grupą inicjatywną poprzez pocztę elektroniczną (e-mail: [email protected]).
Napisz komentarz
Komentarze