Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 09:10
Reklama Baner reklamowy firmy Karpiówka Bełżec
Reklama Baner reklamowy A1  SUB KT

Szczebrzeszyn: Ocalić pamięć doktora

W Szczebrzeszynie powinna powstać Izba Pamięci dra Zygmunta Klukowskiego. Tak uważa Dariusz Górny, współorganizator wielu przedsięwzięć upamiętniających legendarnego medyka, który zwrócił się do premiera RP z prośbą o wsparcie.
Szczebrzeszyn: Ocalić pamięć doktora
Zygmunt Klukowski (1885-1959) to nietuzinkowa postać.

Niestety, ani środki finansowe jego potomków, ani lokalnego samorządu czy osób dobrej woli nie są w stanie pokryć wydatków związanych z remontem, dostosowaniem i urządzeniem miejsca, które by utrwalało pamięć o człowieku, który swoje życie poświęcił dla Szczebrzeszyna i Zamojszczyzny, pracując zawodowo i działając społecznie na jej terenie prawie 40 lat – napisał Dariusz Górny w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Według niego, najlepszym miejscem na taką izbę mogłaby być kamienica Guzowskich (jeśli jej właściciele wyraziliby na to zgodę – przyp. red.), zlokalizowana niemal naprzeciwko szczebrzeszyńskiego szpitala, w której Zygmunt Klukowski spędził ostatnie lata życia, kiedy komuniści pozbawili go nie tylko funkcji dyrektora szpitala, ale i mieszkania. Budynek ten jest obecnie opuszczony.

Wizytówka miasta

Izba Pamięci dra Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie byłaby dobrym miejscem do organizowania wystaw historycznych i konferencji, realizacji projektów edukacyjnych i kulturalnych, odtworzenia biblioteki doktora. – Na pewno przyczyniłaby się do promocji miasta i uatrakcyjniła ofertę turystyczną tej części malowniczego Roztocza – uważa pomysłodawca. – Mogłyby znaleźć się w niej m.in. eksponaty, dokumenty dotyczące samej historii Szczebrzeszyna, jak i ludzi, którzy mieszkali lub byli z nim związani w ciągu wieków, tworzyli wielowiekową, wielokulturową historię miasta.

Pan Dariusz chciałby, aby izba była atrakcyjna zarówno dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnej jej formy, jak również młodzieży, która ceni sobie nowoczesny sposób przekazywania wiadomości.

Dr Zygmunt Klukowski (1885-1959) był przedwojennym dyrektorem szpitala w Szczebrzeszynie, bibliofilem, regionalistą, historykiem medycyny, inicjatorem wielu przedsięwzięć społeczno-kulturalnych, oficerem Wojska Polskiego, należał też do AK (za przynależność do AK i odmowę współpracy z nowymi władzami komunistycznymi był w PRL-u szykanowany i więziony). Przez lata spisywał kroniki, którym zawdzięczamy wiedzę o historii Zamojszczyzny z I połowy XX wieku. Dokumentował tragiczne losy mieszkańców Zamojszczyzny w czasie II wojny światowej.  Po wojnie wydał„Dziennik z lat okupacji”. Był też świadkiem w procesie norymberskim. „Jego patriotyzm i etos pracy oraz wszechstronna działalność mogą stanowić wzór do naśladowania. Mając na uwadze powyższe, uprzejmie proszę Pana Premiera o zainteresowanie się przedstawionym projektem oraz udzielenie wsparcia i pomocy w jego realizacji” – napisał Dariusz Górny.

Burmistrz "za"

Kciuki za sygnatariusza listu trzyma burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej.

– Jeśli ten pomysł znajdzie uznanie, to będziemy wspierać działania zmierzające do powstania izby pamięci – zapewnia burmistrz Szczebrzeszyna. – Gdyby kamienica, gdzie ostatnie lata życia spędził dr Zygmunt Klukowski, była własnością miasta, to bylibyśmy w innej sytuacji. Warto jednak próbować, a my, jako samorząd, zapewniamy, że pomożemy w realizacji zamierzenia na ile to będzie tylko możliwe. Dr Klukowski to nietuzinkowa postać zasłużona nie tylko dla naszego miasta i gminy, ale też całej Zamojszczyzny.

Po śmierci Zygmunt Klukowski spoczął na szczebrzeszyńskim cmentarzu. Patronuje jednej z ulic w miasteczku, na pewno zasługuje też na izbę pamięci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: prącisławTreść komentarza: skoro nie dopełnił obowiązków, to niech to posprząta na swój koszt!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 16:16Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: PozdroTreść komentarza: Tragedia się stała a ty " babka Liebke" o polityce, wyluzuj, przypomnij sobie od czasu do czasu magiczne słowa, które uczyliśmy się jeszcze w przedszkolu, szkole - " przepraszam dziękuję, proszę, może pomóc ? ............i.t.d.,Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:24Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: Otóż to. Cała klika w osobach byłej starosty Karpiuk, Członek Krześniak, były radny Augustynek na czele z Józefem są odpowiedzialni za obecną sytuację ! A dziś Józef mówi, że nie trzeba w nieskończoność wypominać błędów ? Te błędy słono kosztują mieszkańców i nie wiadomo jak się to zakończy.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:23Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: A Jarosińska nie przeszkadzała? Ani z niej dyrektor ani lekarz, jedynie pionek suwerennej. Na ocenę przyjdzie czas, zbyt wcześnie na krytykę jak i pochwały.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:17Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: babka LiebkeTreść komentarza: Opolskie czyli patologicznym wyborcom PełO odwala ! Nie wytrzymał ciśnienia gdy dowiedział się kto jest kandydatem na prezydenta popieranym przez PIS !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 11:31Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Znawca Ochrony PrzyrodyTreść komentarza: Jaka to jest patologia. Z automatu powinna firma która to zwoziła i firma zlecająca to zostać pociągnięta do oczyszczenia terenu i przywrócenia do stanu zastanego. A tak śmieci sobie będą leżały, nikt za to nie beknie realnie (no nie oszukujmy się że zawiasy to jakaś kara...). Za parę lat sprawa się przedawni, a ze śmieciami zostanie gmina.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w Rzeszowie
Reklama