Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:12
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Piernik– cud przyrody

Pierniki są jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. Nie powinno ich zabraknąć w żadnym domu.
Piernik– cud przyrody

Historia piernika sięga starożytności. Wtedy to popularne były ciastka smarowane miodem, nazywane miodownikami (bliskie późniejszemu piernikowi). W jednej z rzymskich książek kucharskich pióra Apicjusza jest przepis na miodownik z pieprzem. Po upadku imperium rzymskiego o miodowniku zapomniano. Dopiero w średniowieczu wrócił do łask za sprawą zakonników, szczególnie benedyktynów. Piekli oni miodowniki z przyprawami według antycznych receptur. Przypraw mieli pod dostatkiem. W końcu zaczęły powstawać wyspecjalizowane cechy piekarskie, w których piernikarze korzystający z doświadczenia zakonników, wypiekali pierniki.

Do Polski tradycja wypieku piernika przybyła wraz z osadnikami z miast niemieckich. A pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z ok. 1380 roku. Mówią o piekarzu Mikołaju Czanie, który trudnił się wypiekiem korzennych ciastek (nazwa piernik pochodzi od słowa pierny, czyli pieprzny, ostry od przypraw korzennych). Na dobre pierniki przyjęły się w Toruniu. Pod dostatkiem było tam dobrej mąki z żyznych pól, dobrego miodu, a przyprawy korzenne łatwo było zdobyć, bo miasto leżało na szlaku handlowym łączącym Lwów z Gdańskiem. Tak to Toruń został stolicą piernika.

Jeden z najstarszych przepisów na piernik zapisano w „Compendium medicum auctum” Rudolfa Pollacza z 1789 roku. To poradnik medyczny, a nie książka kucharska. Ale piernik ma tam swoje miejsce, bo uważano go kiedyś nie tylko za luksusowy przysmak, ale za remedium na wszelkie dolegliwości, nawet za eliksir młodości. Uzdrawiające właściwości piernikom zapewniać miały wyraziste i pieprzne, korzenne przyprawy, pozytywnie wpływające na układ pokarmowy oraz problemy z trawieniem. Uważano też, że pierniki mają właściwości antydepresyjne i opóźniają proces starzenia się skóry. O tych wspaniałych właściwościach mówi toruńskie porzekadło: „Piernik jest to cud przyrody, żołądkowe leczy wrzody”. Można się tego trzymać. A jeśli piernik czegoś nie wyleczy, to przynajmniej poprawi humor. Podczas świąt nie powinno go zabraknąć (piernika i dobrego humoru oczywiście).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama