Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:43
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Hrubieszów: Jubileusz bez gali

Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie świętuje 60-lecie działalności. Z powodu epidemii nie będzie jubileuszowego spotkania rocznicowego.
Hrubieszów: Jubileusz bez gali
Ostatnie spotkanie noworoczne TRH w styczniu 2020 r., któremu przewodził Jerzy Krzyżewski.

TRH utworzono 15 grudnia 1960 r. Nazwą odwołuje się do założonego w 1816 r. przez Stanisława Staszica Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego. Inicjatorami powołania organizacji regionalistów byli: Czesław Tylus i Wincenty Piątak. Pierwszym przewodniczącym był Kazimierz Kulikowski, a od 1967 r. Wincenty Piątak, któremu nadano godność dożywotniego Honorowego Prezesa TRH. Kolejno prezesami byli Helena Bojarczuk, Stanisław Jurczuk (także Honorowy Prezes TRH), a od 1996 r. Jerzy Krzyżewski, zmarły w sierpniu tego roku. Teraz pracami TRH kieruje Emilia Feliksiak.

Od początku działalności TRH integrowało społeczeństwo wokół historii regionu, ochrony zabytków, kultury regionu i jego tradycji. Podtrzymywało kontakty społeczności hrubieszowskiej przebywającej poza Hrubieszowem.

 – Było to możliwe dzięki funkcjonowaniu Sekcji Zamiejscowych TRH; Warszawskiej i Lubelskiej. Przez wiele lat działało Koło Młodzieżowe TRH, prowadzone przez nauczyciela geografii w Liceum im. St. Staszica – niezapomnianego Zygmunta Drewnika. Nawiązano kontakt z zarządem Ziomkostwa Hrubieszowian w Izraelu. Współdziałaliśmy przy budowie pomnika "Ściany pamięci" na hrubieszowskim kirkucie. Do Hrubieszowa corocznie przyjeżdża młodzież izraelska. Osobnym rozdziałem jest współpraca TRH z UMCS w Lublinie i archeologami – prof. Janem Gurbą i prof. Andrzejem Kokowskim – wylicza prezes Emilia Feliksiak.

W 1965 r. TRH zainicjowało powstanie muzeum regionalnego (Muzeum im. Stanisława Staszica) i przekazało na jego rzecz eksponaty zgromadzone przez regionalistów. Z inicjatywy i ze składek TRH powstały pomniki i tablice pamiątkowe: Bolesława Prusa i Bolesława Leśmiana w Hrubieszowie, Partyzanta w Małkowie, 700-lecia Grabowca. Odbudowano kopiec Tadeusza Kościuszki w Uchańce i Pomnik Powstańców Styczniowych w Mołożowie.

 – Od 1961 roku towarzystwo wydaje "Biuletyn TRH", a także wydawnictwa ukazujące się w ramach "Biblioteki TRH". Przez wiele lat organizowaliśmy Dni Ziemi Hrubieszowskiej oraz spotkania z ludźmi regionu, m.in. z prof. Stefanem Du Chateu, prof. Wiktorem ZinemLeonidem BujanemKrzysztofem CzubarąJanem Kaliszem. Tradycją stały się styczniowe spotkania noworoczno-opłatkowe i listopadowe kwesty Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Hrubieszowskiego – tłumaczy Katarzyna Suchecka, sekretarz TRH.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

coś mi sie nie zgadza 23.12.2020 18:48
Chwila to komuna upadła 30- lat temu a oni maja 60-cio lecie?

lp 21.12.2020 12:35
dajcie spokoj, wszyscy wiedza jak było

nie zapominamy 27.12.2020 00:59
Wszyscy wiemy jak to było i kto gdzie bvył . Ale pozapominali sie ci co byli w PZPR i teraz chcą szerzyć nwm kolejną propagande żeby być na świeczniku

Krzysiek 20.12.2020 07:44
Cz faktycznie wszyscy członkowie i cały zarząd TRH jest zbirranina teraz mi osób powiązanych z była PZPR oraz z inni szulerzy w mieście ludzie to widzą i punktują czas na zmiany *"

ber 21.12.2020 01:17
mam nadzieje że teraz pewne tematy staną sie ciekawe i godne upowszechnienia, wielotematyczność stanie się normą

Hrubielaczekk 23.12.2020 18:52
Wielotematyczność zawsze jest ciekawa bo przedstawia punkt widzenia różnych osób. Nawet jak czasami w chamski sposób jest wyrażony, pod wpływem emocji.

TW Bolek 19.12.2020 21:11
TW regionalni mają jubileusz hahahah. Kiedy udostępnią listy członków PZPR z lat 70-80? To zobaczymy czy mogą reprezentować co niektórzy region? No i jeszcze utajnione akta wydziału gospodarczego MO hahahhaha bo wielu cinkciarzy tam pewnie jest jako TW.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama