Ubiegłoroczna kwesta nie odbyła się w takiej formie jak zwykle. Nikt nie wyszedł z puszkami na alejki cmentarne, nie było słychać brzdęku wrzucanych monet ani miłych słów kierowanych pod adresem kwestujących.
– W chwili zakwalifikowania Zamościa do czerwonej strefy związanej z pandemią koronawirusa zarząd komitetu w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo kwestujących i odwiedzających cmentarz odwołał zbiórkę. Została też podjęta decyzja o zamknięciu cmentarzy w Polsce i to także uniemożliwiłoby przeprowadzenie nam zbiórki – tłumaczy Łukasz Kot, przewodniczący SKOCP.
Wspomniane komplikacje nie przeszkodziły jednak komitetowi w działaniu. Ogłoszono zbiórkę. Osoby, dla których ważna jest troska o cenne, historyczne, zabytkowe nagrobki, mogą do końca maja wpłacać pieniądze na konto komitetu: 44 1020 5356 0000 1802 0067 9753.
Do tej pory odnowiono 38 nagrobków, dwie kamienne latarnie, a także zabytkową, kamienną ławeczkę. W ubiegłym roku za zebrane środki z 2019 r. (26 tys. 599 zł 61 gr) wykonano remont pięciu nagrobków: Wacława, Marii, Barbary i Heleny – czworga dzieci Feliksa i Klementyny Lipskich, nagrobek Pauliny z Pałczyńskich Sowowej, Jana Załuskiego, Pawła i Rozalii Pikuzińskich oraz Feliksa Kwiatkowskiego i Władysława Dyszyńskiego. Prace wykonali specjaliści z Pracowni Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c. Konserwatorzy w ramach dodatkowych prac renowacyjnych bezpłatnie wymienili uszkodzone porcelanowe zdjęcie ks. dziekana, prałata, infułata kolegiaty zamojskiej Tomasza Petrykowskiego (1825-1907) na pomniku kapłanów pracujących na terenie Zamościa. Replikę zdjęcia wykonał i ufundował zamojski fotograf Adam Gąsianowski. Na prośbę jednej z parafianek konserwatorzy naprawili uszkodzoną figurę Matki Bożej z pomnika Julii z Zakrzewskich Rycykowej (zm. 10.12.1937 r.) i Wandy z Rycyków Bruszewskiej-Stockiej (zm. 25.12.1982 r.).
Napisz komentarz
Komentarze