Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:52
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zamość: Odnowiono nagrobki na cmentarzu

14 lat kwestowania, 41 odrestaurowanych obiektów, ponad 237 tys. zebranych na rzecz odnowy zamojskiej nekropolii – to wynik działającego Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.
Zamość: Odnowiono nagrobki na cmentarzu
Konserwatorzy przy pracy. Tu spełniają prośbę jednej z parafianek.

Ubiegłoroczna kwesta nie odbyła się w takiej formie jak zwykle. Nikt nie wyszedł z puszkami na alejki cmentarne, nie było słychać brzdęku wrzucanych monet ani miłych słów kierowanych pod adresem kwestujących.

 – W chwili zakwalifikowania Zamościa do czerwonej strefy związanej z pandemią koronawirusa zarząd komitetu w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo kwestujących i odwiedzających cmentarz odwołał zbiórkę. Została też podjęta decyzja o zamknięciu cmentarzy w Polsce i to także uniemożliwiłoby przeprowadzenie nam zbiórki – tłumaczy Łukasz Kot, przewodniczący SKOCP. 

Wspomniane komplikacje nie przeszkodziły jednak komitetowi w działaniu. Ogłoszono zbiórkę. Osoby, dla których ważna jest troska o cenne, historyczne, zabytkowe nagrobki, mogą do końca maja wpłacać pieniądze na konto komitetu: 44 1020 5356 0000 1802 0067 9753.

Do tej pory odnowiono 38 nagrobków, dwie kamienne latarnie, a także zabytkową, kamienną ławeczkę. W ubiegłym roku za zebrane środki z 2019 r. (26 tys. 599 zł 61 gr) wykonano remont pięciu nagrobków: WacławaMariiBarbary i Heleny  czworga dzieci Feliksa i Klementyny Lipskich, nagrobek Pauliny z Pałczyńskich SowowejJana ZałuskiegoPawła i Rozalii Pikuzińskich oraz Feliksa Kwiatkowskiego i Władysława Dyszyńskiego. Prace wykonali specjaliści z Pracowni Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c. Konserwatorzy w ramach dodatkowych prac renowacyjnych bezpłatnie wymienili uszkodzone porcelanowe zdjęcie ks. dziekana, prałata, infułata kolegiaty zamojskiej Tomasza Petrykowskiego (1825-1907) na pomniku kapłanów pracujących na terenie Zamościa. Replikę zdjęcia wykonał i ufundował zamojski fotograf Adam Gąsianowski. Na prośbę jednej z parafianek konserwatorzy naprawili uszkodzoną figurę Matki Bożej z pomnika Julii z Zakrzewskich Rycykowej (zm. 10.12.1937 r.) i Wandy z Rycyków Bruszewskiej-Stockiej (zm. 25.12.1982 r.).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama