Trzy lata temu Urząd Miasta Biłgoraja kupił dwie stacje do analizy parametrów jakości powietrza, które zamontowano na budynkach magistratu przy pl. Wolności oraz Przedszkola nr 2 przy al. 400-lecia. Wyniki pomiarów nie są dobre. Wynika z nich, że w okresie grzewczym w 26-tysięcznym mieście niemal codziennie przekroczone są dopuszczalne normy stężenia pyłów. – Integracja z naszą stroną internetową (www.bilgoraj.pl – przyp. red.) pozwala śledzić aktualne wyniki pomiarów w postaci czytelnych wykresów – informuje Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Biłgoraju. – Ponadto aplikacja wskazuje aktualne parametry takie jak: ciśnienie atmosferyczne, temperatura i wilgotność powietrza oraz punkt rosy. Pomiar jest aktualizowany co 5 minut, więc mieszkańcy miasta mogą na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w naszym mieście.
Dodaje, że przy znacznym przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza nie należy wietrzyć mieszkań, wychodzić na spacery, uprawiać sportów na powietrzu itd.
Władze Biłgoraja zachęcają przy okazji do aktywnego włączenia się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Mieszkańcy posiadający stare, węglowe piece, mogą skorzystać z dotacji i wymiany ich na nowe, ekologiczne źródła ogrzewania. Wysokość dotacji wynosi do 60 proc. kosztów wymiany źródła ciepła, ale nie więcej niż 5 tys. zł brutto. O wyższe dotacje i pożyczki można starać się z programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie można przeznaczyć np. na kompleksową termomodernizację budynków.
Napisz komentarz
Komentarze