Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 17:24
Reklama
Reklama

Przy depresji wiek się nie liczy

Rodziny dotykają różne problemy od opiekuńczych po małżeńskie, natury psychicznej. Ludzie cierpią z powodu depresji, nie radzą sobie po traumatycznych wydarzeniach. Do PCPR-u docierają także zgłoszenia o próbach samobójczych. Coraz częściej na życie próbują się targnąć nastoletnie dzieci. Jaki jest tego powód?
Przy depresji wiek się nie liczy

Autor: Fot. pixabay.com

– Od roku przeżywamy szczególnie trudny czas. Dzieci także i trzeba mieć tego świadomość. Dorosłym, rodzicom może się wydawać, że dziecko, nastolatek problemów nie ma. Ma szkołę i niewiele obowiązków. Ale to nieprawda. Problemy, podobnie depresja, mogą dotknąć każdego. A przyczynić się do tego może wiele sytuacji. Np. przemoc koleżeńska, rodzeństwa, rodziców. Jeśli odbywa się w zaciszu domowym, tego teraz nie ma kto zauważyć. W szkole mógłby to zrobić nauczyciel, mógłby się zainteresować, jeśli coś wzbudziłoby jego podejrzenie. Podczas lekcji zdalnych to niemożliwe – zwraca uwagę dyr. Monika Bergiel.

Jak temu zaradzić? Co robić? Na co zwracać uwagę powinni rodzice/rodzina?

– Bardzo istotną kwestią w dobie pandemii jest budowanie pozytywnej relacji rodzica z dzieckiem, spędzenie więcej czasu razem, rozmowa, zrozumienie. Jeśli okoliczności na to pozwalają, należy zadbać o kondycję psychiczną i fizyczną, wskazany jest ruch, który przeciwdziała dystymii, depresji zarówno wśród młodych, jak i dorosłych. Jeśli nastolatek zmyka się w sobie, izoluje, staje się wobec najbliższych osób opryskliwy, zaniedbuje naukę, porzuca dotychczasowe zainteresowania, a skupia się na treściach negatywnych, jakie pozyskuje z Internetu, to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Dobrze wtedy poradzić się psychologa, która pokaże nam czy dziecko, rodzina potrzebuje specjalistycznego wsparcia. Wiele młodych osób zgłasza psychologom, że towarzyszy im poczucie osamotnienia, frustracji, wynikającej z izolacji od otoczenia rówieśniczego, lęk przed przyszłością, utratą bliskich osób, np. w związku z zachorowaniem na COVID-19. Gdy brakuje własnych zasobów, odporności psychicznej, mogą pojawiać się myśli lub próby samobójcze. Dlatego tak ważne jest wsparcie psychologiczne – mówi dyr. Bergiel.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu świadczy darmową pomoc w zakresie wsparcia specjalistycznego wszystkim mieszkańcom powiatu zamojskiego będącym w trudnej sytuacji życiowej. Do PCPR-u mogą się zwrócić (telefonicznie lub osobiście) osoby potrzebujące skorzystać z porad psychologa czy radcy prawnego. Osoby, które doświadczają każdego rodzaju przemocy oraz te, które nie wiedzą jak poradzić sobie z takimi problemami jak: konflikty rodzinne, rozwód, trudności wychowawcze, śmierć w rodzinie.

 – Wsparcie dostosowujemy indywidualnie do potrzeb każdego i udzielamy go do czasu uzyskania pełnej stabilizacji – mówi Monika Bergiel, dyrektor PCPR w Zamościu.

W powiecie zamojskim funkcjonuje także Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Szczebrzeszynie, który oferuje natychmiastową pomoc specjalistyczną w sytuacjach kryzysowych czy zdarzeniach losowych. Ponadto można skorzystać z bezpłatnego pobytu całodobowego w hostelu, który funkcjonuje przy OIK-u. Pomocy udzielamy m.in. osobom doświadczającym przemocy w rodzinie, chcącym odseparować się od sprawcy przemocy bądź tym, które straciły dach nad głową w wyniku zdarzenia losowego.

Bardzo ważną częścią pracy PCPR-u jest wsparcie dla rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie powiatu, dzieci w rodzinach zastępczych oraz ich biologicznych rodziców, którzy np. starają się o to, by dzieci do nich wróciły. Każda istniejąca i nowo powstająca rodzina zastępcza może skorzystać z poradnictwa psychologicznego, terapii, uczestniczyć w grupach wsparcia oraz szkoleniach.

– Zarówno bezpośrednie oddziaływania interwencyjne, terapeutyczne, jak i prowadzona psychoedukacja stanowią niezwykle istotny aspekt wczesnego rozpoznawania objawów depresji u dorosłych i u dzieci. Służąc wsparciem, radą, pomocą, informacją staramy się ubogacać i wzmacniać metody pracy z dziećmi. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii COVID-19 zaangażowanie w funkcjonowanie naszych bliskich, zainteresowanie ich samopoczuciem oraz wspieranie w ewentualnych kryzysach stanowi podstawę profilaktyki m.in. stanów depresyjnych zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

 

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu

Godziny otwarcia: poniedziałek, środa, czwartek, piątek od 7.30 do 15.30, wtorek 8-16.

Tel.: 84 53 00 942

e-mail: [email protected]

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Szczebrzeszynie

Godziny otwarcia: pn.-pt. od 8-19

Tel.: 84 687 29 58

e-mail: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama