Przygotowanie materiałów do publikacji o dziejach miejscowości w gminie Tomaszów Lubelski zaczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Ewa i Józef Niedźwiedziowie pytali mieszkańców poszczególnych wsi o dawne czasy. Mieszkańcy przynosili też do gminy zdjęcia do zeskanowania, i opowiadali co one przedstawiają. Po koniec lipca tekst publikacji był już prawie gotowy, mieli go zweryfikować m.in. sołtysi, radni gminy. Po naniesieniu ostatecznych poprawek wydanie planowano na koniec roku. Ale publikacja się nie ukazała, bo w trakcie pojawiła się szansa na pozyskanie grantu na jej wydanie. Opłacało się więc poczekać.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rogóźnie-Kolonii złożyła wniosek za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie” do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pozyskano 50 tys. zł na wydanie „Dziejów miejscowości gminy Tomaszów Lubelski”. Strażacy z Rogóźna-Kolonii nie będą głównymi bohaterami „Dziejów” ani autorami publikacji, ale niewątpliwe przyłożyli rękę do jej powstania poprzez to, że złożyli wspomniany wniosek – nie mogła tego zrobić gmina, tylko organizacja pozarządowa. W tej chwili „Dzieje” są już na ukończeniu. Jest już projekt okładki i zaakceptowany środek. Przepastny tom cyklu „Dziejów Zamojszczyzny” będzie miał 274 strony.
Z tego samego naboru do PROW-u w ramach inicjatywy Leader realizujemy jeszcze inne projekty – mówi Ewa Piwko-Witkowska, prezes LGD „Roztocze Tomaszowskie”. Na liście zadań znajdują się: wydanie przez Stowarzyszenie Lubię To Miasto przewodnika po mieście Tomaszów Lubelski i okolicach (26 940 zł), w gm. Tarnawatka wydanie publikacji pt. „Gmina Tarnawatka – daj się wkręcić” (31 310 zł), w ramach promocji gminy Susiec wydanie folderów i map dla turystów (16 665 zł), wydanie folderu z wakacyjnymi atrakcjami turystycznymi powiatu tomaszowskiego (13 795 zł), zbudowanie altany w miejscowości Pasieki (50 tys. zł), sceny w Bełżcu (29 996 zł), roztoczańskiego przystanku rowerowego w Suścu (50 tys. zł), zagospodarowanie terenu przy zbiorniku wodnym w Siedliskach (49 836 zł), rozwój infrastruktury turystycznej w miejscowości Antoniówka (40 300 zł) i Polany (35 751 zł).
– Wszystkie są realizowane teraz, ponieważ organizacje dostają 100 proc dofinansowania, my dostajemy refundację dopiero, gdy zadanie jest rozliczone – tłumaczy Piwko-Witkowska.
Napisz komentarz
Komentarze