Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:09
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Ulhówek: Dla przodków robią co mogą

Stowarzyszenie Robim Co Możem z Ulhówka otrzyma 80 tysięcy zł dotacji od ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu „Miejsca pamięci narodowej za granicą”. Przeznaczy je na opiekę nad polskimi cmentarzami wojennymi oraz poszukiwania innych miejsc pochówku żołnierzy.
Ulhówek: Dla przodków robią co mogą
Bez tych wolontariuszy polskie groby wojenne odeszłyby w niepamięć.

Stowarzyszenie złożyło do ministerialnego programu dwa projekty. Pierwszy dotyczy całorocznej opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi, miejscami pamięci w rejonie rawskim i sokalskim. Drugi – kwerendy poświęconej poszukiwaniu miejsc, gdzie spoczywają polscy żołnierze na terenie całego przedwojennego województwa lwowskiego II Rzeczpospolitej.

– Cieszymy się, że minister dostrzegł nasz pomysł – mówi Tomasz Niezgoda, wiceprezes RCM Ulhówek. – Bierzemy się zatem do pracy, przed nami etap przygotowań, organizacji wyjazdów, zabezpieczenia logistycznego. Niestety pandemia i obostrzenia z nią związane piętrzą problemy. Mamy jednak nadzieję, że ten rok będzie dla nas jako wolontariuszy korzystny i będziemy mogli bez przeszkód zrealizować zakładane cele – dodaje.

Dla stowarzyszenia RCM z Ulhówka to już druga dotacja z tego naboru. Pierwszą udało im się uzyskać w 2019 r. Część funduszy przeznaczyli na uporządkowanie i zabezpieczenie cmentarzy wojskowych i wojennych w Rawie Ruskiej, Uhnowie i Bełzie. Owocna okazała się też kwerenda. Członkowie stowarzyszenia odnaleźli mogiły ok. 400 polskich żołnierzy i cywilów, którzy polegli lub zostali zamordowani podczas wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919 oraz wojny z bolszewikami w 1920 r. 

 – Pozyskane przez nas informacje są szczegółowo opracowywane. Kolejnym krokiem będzie porównanie posiadanych przez nas dokumentów z zasobem Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. Kiedy już to zrobimy, wtedy upublicznimy rezultaty naszej pracy. W przyszłości chcielibyśmy godnie upamiętnić poległych, czyli zająć się odbudową cmentarzy – zapowiada Mariusz Skorniewski, prezes RCM.

Pozyskana w tym roku dotacja z ministerstwa pozwoli wolontariuszom z RCM kontynuować działalność w zakresie porządkowania i zabezpieczania mogił Polaków w rejonie rawskim i sokalskim. To ważne, bo powoli pamięć o tych miejscach ginie. Brakuje ludzi, którzy by się nimi opiekowali.

Członkowie Stowarzyszenia Robim Co Możem chcieliby w najbliższym czasie upamiętnić mogiłę Polaków zamordowanych przez Niemców w czerwcu 1941 roku w Uhnowie, którzy spoczywają na miejscowym cmentarzu. Ponadto posprzątać teren cmentarza i zabezpieczyć mogiły Polaków, którzy polegli lub zostali zamordowani w latach 1939-1947. 

 


Mariusz Skorniewski: Polskie kwatery wojenne i wojskowe lokowane są w różnych miejscach. W Rawie Ruskiej jest to obecnie teren cmentarza miejskiego. Z mogił 100 polskich żołnierzy, przetrwały cztery groby i dwa pomniki o zabytkowym charakterze. Udało nam się ogrodzić ten teren oraz zabezpieczyć wspomniane pomniki, w tym pomnik polskiego lotnika, do którego na stałe powrócił przedwojenny charakterystyczny element – śmigło samolotu. W przypadku cmentarza w Rawie Ruskiej, dużej pomocy udzielili nam członkowie miejscowego ukraińskiego Stowarzyszenia VELORAVA. Mogliśmy też liczyć na życzliwość władz samorządowych. Cmentarze w Uhnowie i Bełzie uporządkowaliśmy w ramach wolontariatu. Przyjeżdżaliśmy tam w 2019 roku kilkukrotnie w kilku i kilkudziesięcioosobowych grupach. Na tych cmentarza polskie kwatery wojskowe są częścią austriackich cmentarzy z okresu I wojny światowej. Na cmentarzu w Uhnowie spoczywa ok. 85 polskich żołnierzy, a w Bełzie ok. 200 polskich żołnierzy z okresu wojen 1918-1920.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zdziwiony 15.03.2021 21:25
Polskie groby wojenne za granicą??? Serio i jak to stowarzyszenie odnajdzie inne groby? Cały Wołyń to jeden wielki grobowiec Polaków. Nie chodzi o finansowanie, organizacji , czy fundacji, które mają chęci. Nawet nie wiedziałem ze Ulhówek – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Ulhówek, położona na terenie Równiny Bełskiej jest po za granicami Polski . Musze doczytać co sie zmieniło. Może jeszcze ktoś wyjaśni na jakiej podstawie istnieje Umowa o zmianie granic z 15 lutego 1951 po między dwoma nie istniejącymi państwami ze traktujemy Uhnow Powojenne siedlisko UPA jako zagranice?

wicia 18.03.2021 01:59
Panie zdziwiony, proszę przeczytać jeszcze raz artykuł.

Zdziwiony 20.03.2021 15:42
Czego nie doczytałem bądz błędnie zinterpretowałem?

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama