W sali koncertowej Orkiestry zostanie wykonane dzieło Stabat Mater Fedele Fenaroliego. To dzieło napisane w 1775 roku przez włoskiego kompozytora z przełomu XVIII i XIX wieku. Fenaroli tworzył głównie muzykę sakralną, ale zasłynął także ze skomponowania oper i oratoriów.
Utwór rozpamiętuje Mękę Pańską oraz cierpienie Maryi pod krzyżem. Dzieło pod względem muzycznym podzielone jest na jedenaście części, które liczą od 1 do 4 zwrotek, przy czym ostatnie „Amen” traktowane jest jako odrębna część muzyczna. Uważa się, że utwór powstał pod wpływem twórczości Pergolesiego.
Partie solowe Stabat Mater wykonają wybitne polskie solistki, związane z największymi scenami operowymi: Aleksandra Zamojska oraz Aneta Łukaszewicz.
Aleksandra Zamojska (sopran) to utytułowana solistka, goszczona przez wiele europejskich scen operowych. Salzburgu zapoczątkowała współpracę w ramach Theatergruppe Eigenregie. Wielokrotnie nagradzana, m.in. na konkursie im. A. Sari w Nowym Sączu, L. Popp w Bratysławie, Dusznikach-Zdroju, Schwetzingen. 2011 – uhoronowana „Złotą Sową”, nagrodą Jupitera – kapituły polskich intelektualistów w Austrii, za działalność artystyczną upowszechniającą kulturę polską za granicą. Mieszka w austriackim Salzburgu.
Aneta Łukaszewicz (mezzosopran). Solistka Polskiej Opery Królewskiej. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej, którą z wyróżnieniem ukończyła w klasie prof. Jerzego Artysza (2004). W jej szerokim repertuarze znajdują się dzieła mistrzów wielu epok: od Haendla i Bacha, poprzez Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Szymanowskiego aż po kompozytorów współczesnych (m. in. F. Panisello, St. Moryto, Krzesimir Dębski), którzy często powierzają jej prawykonania swoich dzieł.
Realizację basso continuo na klawesyn wykona Patrycja Domagalska-Kałuża. Jest współzałożycielką zespołów muzyki dawnej: Filatura di Musica i Ensemble Barocum, pomysłodawczyni festiwalu „3xBach!”. Gra na kopii klawesynu francuskiego Pascal/Taskin 1769 z pracowni Matthiasa Kramera. Instrument dysponuje 3 transpozycjami 392/415/440 Hz. Album zespołu Filatura di Musica pt. „Canzony znane i nieznane. Tabulatura pelplińska” otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku, Muzyka Dawna.
Koncert odbędzie się w piątek jedynie w formie bezpłatnego wydarzenia on-line. Linki do koncertu zostaną opublikowane na stronie internetowej Orkiestry: namyslowiacy.pl oraz na fb.com/namyslowiacy oraz youtube.com/namyslowiacy.
Napisz komentarz
Komentarze