Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:53
Reklama
Reklama

Można spać w lesie

Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski dołączyło do akcji Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”. Już wytypowano miejsca, w których od 1 maja będzie można legalnie i za darmo biwakować.
Można spać w lesie

Nocowanie w lesie "na dziko" będzie legalne i bezpłatne w całej Polsce. Na terenie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski będzie wyznaczone ok. 1,5 tys. ha powierzchni, na której miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 – Wyznaczyliśmy tereny wokół Siwej Doliny, wokół Pasiek oraz okolice Rachań i Józefówki. Staraliśmy się wybrać takie, które nie są zbytnio penetrowane przez turystów i które dają satysfakcję z czynności survivalowych. Są też obszary w pobliżu rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Różne są to lasy: zarówno bory sosnowe, jak i lasy bukowe – mówi Karol Jańczuk, leśniczy z Nadleśnictwa Tomaszów Lub.

Tereny będą dostępne od 1 maja. Do tego czasu nadleśnictwo musi przygotować regulamin dla biwakowiczów. Bo chociaż będzie wolno biwakować, to nie można zapominać, że obowiązują pewne zasady, których wszyscy muszą przestrzegać. 

 – To nie są miejsca, gdzie będzie wolno wszystko – podkreśla Karol Jańczuk i wyjaśnia, że biwakujący muszą stosować się do zasady leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Żadnych śmieci i niszczenia przyrody, runa leśnego itd. Kolejny biwakujący ma nawet nie rozpoznać gdzie był poprzedni. Miłośnicy idei bushcaftu wybierając się do lasu, nie korzystają z namiotów. Sami budują naturalne schronienia i żywią się tym, co daje las. Oni wiedzą, że naturę trzeba szanować. Tak ma postępować każdy, kto zdecyduje się zanocować w lesie. Rozpalić ognisko czy użyć kuchenki gazowej będzie można tylko w specjalnie do tego wyznaczonych strefach.

W jednym miejscu będzie mogło nocować maksymalnie dziewięć osób, nie dłużej niż dwie noce z rzędu (nie trzeba wtedy żadnego zgłoszenia, wystarczy się spakować i można jechać). Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób oraz dłuższy pobyt w lesie trzeba będzie zgłosić w nadleśnictwie. Każdemu przyda się pobranie na telefon specjalnej aplikacji z mapą nadleśnictwa.

 – Na Roztoczu są miejsca, gdzie można się zgubić, więc warto mieć taką aplikację. Sam z niej często korzystam. Na niej będą wyznaczone miejsca, gdzie można nocować – dodaje leśniczy Jańczuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tylko to niebawem zostanie... 28.03.2021 13:33
To ten nowy program mieszkaniowy pis?

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama