Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 17:21
Reklama
Reklama

Jakie badanie wykonać po 30., 40., 50. roku życia?

Chociaż oczy całego świata skierowane są od wielu miesięcy na pandemię, warto wiedzieć, że kluczem do dobrego zdrowia jest profilaktyka. Niestety dla wielu z nas badań, o których powinniśmy pamiętać, jest zbyt wiele. Wychodząc temu naprzeciw, z okazji przypadającego na 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia, przygotowaliśmy dla naszych czytelników podpowiedź, które z nich należy wykonywać regularnie oraz w kolejnych dekadach życia.
Jakie badanie wykonać po 30., 40., 50. roku życia?

Autor: fot. iStock

Aby zadbać o ogólny stan zdrowia i zwiększyć szansę na wykrycie nieprawidłowości w organizmie, zanim wystąpią objawy, warto regularnie wykonywać morfologię, w tym OB (Odczyn Biernackiego), którego podwyższony wynik może sugerować stan zapalny. Warto też zrobić badanie cholesterolu oraz prób wątrobowych (aminotransferaza), badanie poziomu glukozy oraz elektrolitów, analizę moczu oraz co kilka lat USG jamy brzusznej - to wszystko może zlecić, a później ocenić lekarz rodzinny i nie powinien się dziwić, że chcemy taki zestaw diagnostyczny zastosować. Nie zapominajmy o przeglądzie uzębienia - wizyta u dentysty nie jest już ani taka straszna, ani bolesna jak w latach 90.

Badania po 30. roku życia, jakie zalecają specjaliści

Po 30. roku życia pacjentom nie zaleca się zbyt licznych badań. I nie wynika to z faktu, że ich nie potrzebują. Wiele wskazuje na skąpą lub nieprzemyślaną profilaktykę prozdrowotną dla tej grupy wiekowej. Nie zmienia to jednak faktu, że 30-latkowie powinni sprawdzać się regularnie. Kobietom zalecane są dodatkowe badania szyjki macicy i piersi, pod kątem zmian nowotworowych. Ze względu na zmiany hormonalne lekarze proponują też coroczne bilanse ginekologiczne, obejmujące cytologię, USG piersi oraz narządów rodnych. Z kolei panowie powinni zadbać o jądra. Choć to badania dosyć krępujące, warto wstyd odłożyć na bok. Okazuje się, że aż 70 procent zachorowań nowotworowych ma miejsce między 20. a 39. rokiem życia. Wskazane są także badania proktologiczne.

Bilans czterdziestolatka

Lista badań Polaków po 40-tce jest nieco dłuższa. Lekarze zalecają przede wszystkim RTG klatki piersiowej. Zmiany w tej grupie wiekowej mogą być niebezpieczne, złośliwe i przede wszystkim gwałtowne. Dotyczy to nie tylko palaczy. Pacjenci 40+ powinni także robić spirometrię (badanie pojemności i wydolności płuc). Zalecana jest również densytometria. To nazwa brzmiąca dość enigmatycznie, ale w praktyce jest to po prostu sprawdzenie gęstości kości. Dzięki niej można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju, a także określić stopień jej zaawansowania. Kobietom natomiast zaleca się wykonywać badania hormonalne pod kątem chorób tarczycy. Wszyscy po 40-tce powinni mieć za sobą gastroskopię. Trzeba także regularnie i  możliwie często mierzyć ciśnienie tętnicze, aby zdiagnozować ewentualne jego skoki, które są bardzo niebezpieczne dla organizmu.  

Badania zalecane po 50. roku życia

Według raportów NFZ, największe ryzyko zachorowań na nadciśnienie tętnicze przypada na grupę wiekową 50+. W związku z tym zaleca się szczególną profilaktykę skierowaną na tę przypadłość. Dodatkowo, do wszystkich podstawowych badań, specjaliści z zakresu medycyny zalecają wykonywać również badania prostaty u mężczyzn, mammografię u kobiet oraz EKG bez względu na płeć.

"Wyniki Indeksu Zdrowia pokazują, że zaledwie 13 proc. ankietowanych Polaków, trochę więcej kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 16 proc. i 10 proc.), w sposób zdecydowany i świadomy wybiera prozdrowotny styl życia i przestrzega zalecanych terminów badań profilaktycznych. Większość Polaków (69 proc.) podejmuje próby w kierunku bardziej zdrowego stylu życia, jednak możliwe braki w wiedzy, przekonaniu o skuteczności lub po prostu brak wytrwałości znajdują odzwierciedlenie w niższej punktacji wskaźnika Indeksu Zdrowia. Pocieszające jest to, że nad każdym z tym aspektów można pracować i warto rozpocząć jak najszybciej.” - tak komentuje sytuację zdrowotną w Polsce dr hab. Barbara Wizner z portalu medonet.pl, podsumowując Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020.

Warto wobec tego pamiętać, że w każdym wieku na dobry stan zdrowia wpływa głównie odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Im bardziej zaangażujemy się w zdrowy tryb życia, tym większe szanse, że wyniki wszystkich powyższych badań będą dla nas zadowalające.

 

News4Media, fot. iStock


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama