Wydany w kwietniu 2001 r. pierwszy numer „Gońca Łukowej” był pierwszym pismem wiejskim w powiecie biłgorajskim. Początkowo jako dwutygodnik liczył do 10 stron. Później rozszerzył swą objętość do ponad 30 stron i obecnie ukazuje się kilka razy w roku. – Podstawowym zadaniem „Gońca” już od pierwszego numeru było podtrzymywanie tożsamości historycznej, kulturowej i religijnej mieszkańców gminy Łukowa – informuje Wiesława Kubów, dyrektor GOK-u w Łukowej.
Co roku ukazuje się wydanie specjalne biuletynu z okazji rocznicowych uroczystości w Osuchach, które cieszy się ogromną popularnością. Przez wiele lat wśród redaktorów wydania specjalnego „Gońca Łukowej” był m.in. zmarły przed kilkoma laty prof. Jerzy Markiewicz, autor takich publikacji jak „Partyzancki kraj” i „Paprocie zakwitły krwią partyzantów”. Obecnie na łamach biuletynu piszą inni cenieni historycy i regionaliści, prezentując ważne informacje o bitwie pod Osuchami i jej uczestnikach. Autorami tekstów są często mieszkańcy Łukowej i okolic, dzielący się swoimi wspomnieniami z czasów wojny lub ciężkich czasów powojennych. Każdy numer redagują pracownicy GOK-u i biblioteki na czele z dyrektor Wiesławą Kubów.
Oprócz historii z „Gońca” można dowiedzieć się czym żyje gmina i parafia. Dla dzieci i młodzieży to kompendium wiedzy o regionie i możliwość promocji swoich osiągnięć artystycznych. Elektroniczna wersja „Gońca” na stronie internetowej gminy Łukowa znacznie rozszerzyła zasięg odbiorców.
W jubileuszowym numerze zamieszone zostały konkursy dla dzieci na dawną skrzynie weselną i dla wszystkich czytelników ze znajomości gwary łukowskiej oraz chmieleckiej, czyli z sąsiedniego Chmielka.
Napisz komentarz
Komentarze