Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:45
Reklama
Reklama

Łukowa: Jubileusz Gońca

Wydawany przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej „Goniec Łukowej” ma już 20 lat! Przez ten czas wydanych zostało 117 numerów biuletynu.
Łukowa: Jubileusz Gońca

Wydany w kwietniu 2001 r. pierwszy numer „Gońca Łukowej” był pierwszym pismem wiejskim w powiecie biłgorajskim. Początkowo jako dwutygodnik liczył do 10 stron. Później rozszerzył swą objętość do ponad 30 stron i obecnie ukazuje się kilka razy w roku. – Podstawowym zadaniem „Gońca” już od pierwszego numeru było podtrzymywanie tożsamości historycznej, kulturowej i religijnej mieszkańców gminy Łukowa – informuje Wiesława Kubów, dyrektor GOK-u w Łukowej.

Co roku ukazuje się wydanie specjalne biuletynu z okazji rocznicowych uroczystości w Osuchach, które cieszy się ogromną popularnością. Przez wiele lat wśród redaktorów wydania specjalnego „Gońca Łukowej” był m.in. zmarły przed kilkoma laty prof. Jerzy Markiewicz, autor takich publikacji jak „Partyzancki kraj” i „Paprocie zakwitły krwią partyzantów”. Obecnie na łamach biuletynu piszą inni cenieni historycy i regionaliści, prezentując ważne informacje o bitwie pod Osuchami i jej uczestnikach. Autorami tekstów są często mieszkańcy Łukowej i okolic, dzielący się swoimi wspomnieniami z czasów wojny lub ciężkich czasów powojennych. Każdy numer redagują pracownicy GOK-u i biblioteki na czele z dyrektor Wiesławą Kubów.

Oprócz historii z „Gońca” można dowiedzieć się czym żyje gmina i parafia. Dla dzieci i młodzieży to kompendium wiedzy o regionie i możliwość promocji swoich osiągnięć artystycznych. Elektroniczna wersja „Gońca” na stronie internetowej gminy Łukowa znacznie rozszerzyła zasięg odbiorców.

W jubileuszowym numerze zamieszone zostały konkursy dla dzieci na dawną skrzynie weselną i dla wszystkich czytelników ze znajomości gwary łukowskiej oraz chmieleckiej, czyli z sąsiedniego Chmielka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Yorg 11.07.2023 11:07
Kochani, skrzętnie zapisywałem każde elektroniczne wydanie Gońca aż do marca 2021 r. Niestety coś się zmieniło, że nie ma następnych numerów. A może inny adres o którym nie wiem ? Poza tym mam propozycję, aby na nowo umieścić wszystkie numery Gońca na na dostępnej stronie. Co Wy na to ?

Yorg 14.08.2022 16:35
Do ub. roku pobierałem większość wydań Gońca w formie elektronicznej. Obecnie (2022 r) nie potrafię tego zrobić. Czyżby zaprzestaliście emitować to bardzo potrzebne czasopismo ?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama