Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 06:49
Reklama
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Klimat żydowskiej dzielnicy

Reklama
Ulica Pereca to jeden z najważniejszych traktów zamojskiej starówki. Dzisiaj prezentuje się pięknie, reprezentacyjnie. Jednak jeszcze w latach 60. ub. wieku wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Widać to m.in. na archiwalnym zdjęciu znajdującym się w zbiorach Adama Wagi z Zamościa.
Podwójny portret Zamojszczyzny: Klimat żydowskiej dzielnicy

Autor: ze zbiorów Adama Wagi

Pan Adam przechowuje kilka archiwalnych fotografii. Na jednej z nich widać zabudowania zamojskiej ulicy Pereca z lat 60. ub. wieku. Możemy tam zobaczyć zaniedbane budynki, ich koślawe dachy oraz m.in. rozpadające się kominy z powtykanymi w nie metalowymi rurami. Całość robi dziwne wrażenie. 

Reklama

Na zdjęciu wyczuwa się klimat dawnego Zamościa, który dzisiaj znamy jedynie z opowiadań Icchoka Lejba Pereca.

Wraz z panem Adamem oglądamy zdjęcie bardzo dokładnie. Na pierwszym planie widać stary, niski płot otaczający niegdyś wspaniałą synagogę. Stoją na nim doniczki, a w nich widać kwiaty. Dalej, z  lewej strony fotografii uwieczniono parterowy, murowany budynek (przy ul. Pereca 17). Mieścił się tam wówczas sklep galanteryjny niejakiego Z. Kopczyńskiego. Obok (pod numerem 15) działał usługowy zakład szczotkarski należący do Józefa Bazana. 

– To było ciekawe miejsce. Jak sama nazwa wskazuje wykonywano tam przeróżne szczotki oraz pędzle. Pamiętam, że wśród nich były m.in. tzw. ławkowce, czyli specjalne, płaskie pędzle używane wówczas do malowania ścian – wspomina z uśmiechem Adam Waga. 
Obok, już w piętrowej (i bardzo zaniedbanej) kamienicy przy ul. Pereca działał usługowy zakład szklarsko-ramiarski. Na zdjęciu widać jego drzwi oraz dwa niewielkie okna. Co ciekawe parterowa część tego budynku była pomalowana na biało (w miarę możliwości dbano o nią). Wyżej widać ceglaną elewację. Była nierówna i brzydka. 

– Zakład szklarsko-ramiarski należał do mojego ojca – Czesława Wagi – tłumaczy pan Adam. – Działał w sumie przez pół wieku: od 1946 r. w budynku stojącym na rogu ulic: Ormiańskiej i Pereca, a potem został przeniesiony do miejsca, które widać na tej archiwalnej fotografii. Pamiętam dobrze ten zakład. Kamienica, w której działał, była chyba pożydowska. Te pomieszczenia były wynajmowane od miasta. Były niskie. Stojąc, można było dotknąć ręką sufitu.

W piwnicy zakładu przechowywano szklane odpady. Przez lata nazbierało się tego mnóstwo. 
– Zakład ojca działał do początku lat 70. ub wieku. Gdy go zlikwidowano, trzeba było te szklane odpady jakoś usunąć – wspomina pan Adam. – Nie było to łatwe. Wywrotka musiała obracać sześć razy, aby wywieźć zebrane szkło. Dopiero wtedy udało się piwnicę opróżnić! Pamiętam też inne rzeczy. Obok sklepu mojego ojca sprzedawano np. wapno (szyld także widać na fotografii). Takich sklepików i malutkich zakładów rzemieślniczych było kiedyś na Starym Mieście dużo. Pracowali w nich szewcy, cholewkarze, zegarmistrzowie, krawcy itd. Te pracownie były popularne. Tworzyły unikatowy koloryt, jakąś nietypową atmosferę dawnego Zamościa.
Tak wyglądała cała starówka. W znacznej części zabytkowe kamienice były w latach 60. ub. wieku bardzo zaniedbane. W tej części miasta stało także wiele drewnianych przybudówek, różnych komórek i składzików. W dzielnicy nie było kanalizacji, więc ubikacje (często były to zwykle "sławojki") stały na podwórkach. Powodowało to mało przyjemne efekty zapachowe. Nieczystości płynęły też w rynsztokach. 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

k 04.04.2017 17:38
Taki był Zamość

Reklama
Zawisza Ciemny 03.04.2017 03:26
Tak. Poziom higieny na Starówce w latach 60-tych był dramatyczny. Te wychodki, sławojki nie miały odpływu. Do tych przybytków wrzucano zepsutą żywność, zdechłe zwierzęta. Jeszcze bardziej żenującym miejscem był szalet na dworcu PKP. Koszmar. Sanitariaty na wszystkich stacjach i przystankach PKP były na takim samym poziomie. A w wagonach ,,rżnęło się'' prosto na tor - czasami było to na stacji. Nie tak dawno tak było...

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: prima aprilisTreść komentarza: Dzisiaj po raz pierwszy Kaczyński przepraszał Polaków publicznie w swojej telewizji za sianie nienawiści, za obrażanie nas, za wyzwiska , za krętactwa, za " tłustych kotów", za kłamstwa, za to ,że woli jednak Putina i Orbana itd.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:40Źródło komentarza: Prima aprilis 2025. Zamość jak Wenecja, Tomaszów poszerza granice, a Szczebrzeszyn śpi na złocieAutor komentarza: AlbatrosTreść komentarza: Jak łatwo wszystko zniszczyć. Ktoś włożył wiele pracy, żeby tę bibliotekę utworzyć 25 lat temu. Jednak znalazł się reformator, który uznał, że czyjś wysiłek nie jest nic warty, że można lekką ręką wyrzucić na bruk kilka osób, a zaoszczędzone pieniądze przydadzą się na pobory dla siebie, nowy samochód dla firmy oraz dotację dla miasta. Jestem pewien, że sam tego nie wymyślił, ale to, że słucha bezkrytycznie i wciela w życie takie kuriozalne pomysły bardzo źle świadczy o nim. Ale cóż, coraz bardziej widać, kto jest kim. Gorzkie obchody 100 letniej rocznicy urodzin patrona zlikwidowanej już biblioteki.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: CIEKAWY TEMAT!!!Treść komentarza: Wójt Gminy Trzeszczany na ławie oskarżonych. Proces ruszył 31 marca 2025roku - a tu cisza. Czyżby Pan redaktor nie interesował się już losem tej gminy i jej władzami? Co się zmieniło?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:41Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: hrubieszTreść komentarza: A KTO TO JEST TEN MAKSYMOWICZData dodania komentarza: 1.04.2025, 14:12Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dniAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: A co on tu w ogóle robi? Przecież Nawrocki to kandydat obywatelski, a nie pisowski. Prawda?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:30Źródło komentarza: Jarosław Kaczyński w Tomaszowie Lubelskim: „To wybory o polską niepodległość” [ZDJĘCIA]Autor komentarza: bankTreść komentarza: A ten "sołtys" Głódź dorobił się bogactwa na kim ???? niech sprzeda swoje rezydencje i odda kościołowi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 09:43Źródło komentarza: Kościół odpowiada Nowej Lewicy. Nie ma zgody na obcięcie pieniędzy
Reklama