Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:10
Reklama
Reklama

Darmowe badania na najwyższym poziomie. Polacy dostaną na to bony

Po udanym przedsięwzięciu, jakim są bony turystyczne przyznawane Polakom od ubiegłego roku, rząd planuje wdrożyć wkrótce podobne rozwiązanie, które zapewni pacjentom płynniejszy dostęp do profilaktyki zdrowotnej. Publiczne środki sfinansują nawet badania w prywatnych placówkach.
Darmowe badania na najwyższym poziomie. Polacy dostaną na to bony

Autor: iStock

Voucher na zdrowie

Pandemia sprawiła, że wielu Polaków wstrzymało się od bezpośrednich wizyt u swoich lekarzy w obawie przed COVID-19. Problem w tym, że na drugi plan zeszła również profilaktyka. Wielu specjalistów wyraziło opinię, że uciekając przed koronawirusem, łatwo przegapić symptomy równie groźnych chorób. Program "40 plus", skierowany do osób powyżej 40 roku życia, ma być odpowiedzią na te zaniedbania. Warunkiem skorzystania z akcji, którą sfinansują środki publiczne w postaci bonów, będzie zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta i wypełnienie ankiety.

Zadecyduje system

W założeniu system ma samodzielnie pozyskiwać i analizować już znane informacje o stanie zdrowia osoby zainteresowanej. Podanie odpowiedzi na kilka pytań zamieszczonych w IKP spowoduje, że aplikacja po ich zestawieniu z wcześniejszymi danymi określi, jakie badania należy wykonać w przypadku konkretnego pacjenta. Na podstawie tego wyniku wystawione zostanie indywidualnie dopasowane skierowanie, które będzie można wykorzystać również w prywatnych placówkach, nieposiadających umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na pierwszej linii lekarze rodzinni

„To będą łączne decyzje. Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej” – komentuje na łamach Dziennika Gazety Prawnej minister zdrowia Adam Niedzielski. Kolejnym poruszonym przez ministra zagadnieniem były limity, które obecnie obowiązują w gabinetach specjalistycznej opieki zdrowotnej. Każda umowa podpisana z NFZ określa ilu badanych w ciągu jednego dnia może przyjąć dana placówka. Te ograniczenia mają teraz zostać zniesione, aby zapewnić jak najlepszą opiekę wszystkim pacjentom. Zakres finansowanych usług obejmie m.in.: cytologię, mammografię, badania prostaty, cholesterolu a nawet ciśnienia.

Szczegółowe informacje na temat programu „Profilaktyka 40 plus” rząd ogłosi już w czerwcu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama