W 1978 r. Zamość liczył 40 tysięcy mieszkańców, a na towarzyski mecz młodzieżowych reprezentacji Polski i Związku Radzieckiego, na stadion zamojskiego OSiR przybyło aż 10 tysięcy kibiców.
Dziennikarze żartowali, że na trybunach zasiadła czwarta część miasta. W rzeczywistości zjechali się sympatycy piłki nożnej z całego województwa zamojskiego. Cieszący się tak dużym zainteresowaniem występ najlepszych polskich piłkarzy w wieku do 21 lat miał uroczystą oprawę i szereg imprez towarzyszących. Reprezentanci obu krajów złożyli wieńce na miejscach straceń – pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny przy ul. Akademickiej i na Rotundzie. Spotykali się także z młodzieżą w zamojskich szkołach.
Przy okazji meczu odbyło się też wyjazdowe posiedzenie Wydziału Wychowania PZPN. W naradzie uczestniczyli działacze zamojskiego OZPN i innych okolicznych wojewódzkich związków piłkarskich. A nad wszystkimi wydarzeniami patronat medialny sprawowała redakcja popularnego wówczas tygodnika „Razem”. Media ogólnopolskie doceniły gościnność i umiejętności organizacyjne zaangażowanych w działalność sportową zamościan. Wychwalały dyrektora Henryka Grabczaka i innych pracowników Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu oraz zamojskiej Wojewódzkiej Federacji Sportu. Ludzie zamojskiego sportu nie mieli wcześniej okazji do sprawdzenia się w organizacji takiego meczu – potyczka młodzieżowych reprezentacji Polski i Związku Radzieckiego była pierwszym w historii międzypaństwowym spotkaniem piłkarskim w Zamościu, nie licząc oczywiście towarzyskich potyczek klubowych.
Więcej na ten temat tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze