Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:34
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Festiwal w Suścu za nami

Przez dwa dni w Suścu rozbrzmiewała muzyka, ta najlepsza, miejscowa, którą na co dzień trudno jest usłyszeć. Ale w czasie Transgranicznego Festiwalu Pieśni o Roztoczu to główna atrakcja.
Festiwal w Suścu za nami

To była jubileuszowa  XX edycja festiwalu organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Suścu. Tam na pograniczu Roztocza Środkowego i Wschodniego, Równiny Biłgorajskiej i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego co roku ściąga mnóstwo ludzi zauroczonych dawną muzyką i nie tylko. 

– W 2002 roku festiwal odbył się pod nazwą Regionalny Festiwal Pieśni o Roztoczu. Jego pomysłodawcą i inicjatorem był Władysław Bondyra, pierwszy dyrektor GOK-u w Suścu. Od 2004 r. festiwal odbywa się pod obecną nazwą. Ja rozpoczęłam prowadzenie festiwalu od 2016 r., nadając mu nową szatę i przyciągając publiczność w każdym wieku. Ciszę się, że przez tyle lat jest kontynuowany i że go nie "skiepściliśmy" – mówi Joanna Kowalczuk, dyrektor GOK-u w Suścu.

Festiwal trwał dwa dni. Pierwszego, w sobotę, zorganizowano gminny konkurs piosenki o Roztoczu. W niedzielę był jego finał. Zaprezentowało się 15 zespołów z trzech powiatów: tomaszowskiego, zamojskiego i lubaczowskiego. W kategorii piosenka tradycyjna związana z Roztoczem pierwsze miejsce zdobył zespół Grabowiczanki. W drugiej kategorii – dowolny utwór ludowy – zwyciężyły Krynickie Szuwarki.

Niedziela stała pod znakiem koncertów gwiazd muzyki rozrywkowej. W Suścu zaśpiewał Andrzej Rybiński, potem wystąpiły zespoły Solaris i Łobuzy. Imprezę zakończyła dyskoteka pod chmurką.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Kultura tradycyjna i ludowa. "Kronika Tygodnia" była patronem medialnym festiwalu.

24 lipca w Suścu odbył się też po raz siódmy Bieg nad Tanwią. Bieg odbywa się corocznie w pierwszy weekend maja i jest symbolem otwarcia sezonu turystycznego w Gminie Susiec i na Roztoczu.

W ub. roku nie odbył się ze względu na sytuację epidemiologiczną. Teraz zorganizowano go w innym terminie, ale uczestnicy nie zawiedli. Przy okazji skorzystali ze wszystkiego, co przygotowano w ramach Festiwalu Transgranicznego. Organizatorzy są zadowoleni, że udało się połączyć obie imprezy i mają nadzieję, że za rok znowu będą mogli je zorganizować bez przeszkód.

Wyniki biegu w poszczególnych kategoriach można znaleźć na stronie internetowej GOK-u w Suścu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama