Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:02
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Przepis na tradycyjne, domowe jagodzianki. Zrób je samodzielnie

Jagodzianki to smak lata, który wielu z nas kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa. Cukiernie w sezonie wakacyjnym prześcigają się w oferowaniu różnych odmian tych charakterystycznych wypieków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spróbować wykonać je samodzielnie w zaciszu własnego domu.
Przepis na tradycyjne, domowe jagodzianki. Zrób je samodzielnie

Autor: iStock

Jaka powinna być jagodzianka?

Ta słodka bułka wypełniona jagodami jest hitem wśród słodkich wypieków. Niektórzy przemierzają nawet kilometry, aby znaleźć „tę jedyną”, która skradnie ich serce. Prawdziwa jagodzianka powinna mieć maślany smak i tyle owoców, ile tylko uda się zmieścić w cieście. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również skarbnica witamin A, B, C i PP oraz selenu, miedzi, manganu i cynku. Składniki odżywcze jagód pomagają wzmocnić odporność organizmu, chronią przed nowotworami, skutecznie pomagają zwalczyć ból oraz biegunkę. Jej dobroczynne działanie obejmuje też usuwanie z organizmu szkodliwych bakterii.

Jak zrobić jagodzianki według tradycyjnego przepisu?

Składniki na ciasto:

- 25 gramów świeżych drożdży
- 2/3 szklanki mleka
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- szczypta soli
- 4 żółtka oddzielone od białek
- 1/3 szklanki cukru
- pół szklanki śmietany kwaśnej 18 proc. tłuszczu
- pół kostki prawdziwego masła
 

Składniki na nadzienie:

- pół kilograma świeżych jagód
- 1/3 szklanki cukru
- 3 stołowe łyżki mąki ziemniaczanej

Składniki na kruszonkę:

- ¼ kostki zimnego, twardego masła
- 1/3 szklanki cukru
- ¾ szklanki mąki pszennej

Składniki na lukier:

- pół szklanki cukru pudru
- 2 łyżki stołowe mleka

Wykonanie:

1. Drożdże pokruszyć w naczyniu, dodać do nich łyżeczkę cukru, 50 ml mleka i wymieszać, aż rozpuszczą się i osiągną jednolitą konsystencję. Następnie dodać dwie łyżki mąki, ponownie wymieszać i odstawić do wyrośnięcia na ok. pół godziny.

2. Pozostałą część mąki wsypać do osobnego naczynia. Dodać mleko, szczyptę soli, oddzielone od białek żółtka jaj, śmietanę oraz wcześniej przygotowany rozczyn drożdży.

3. Do miksera podłączyć końcówkę z tzw. „hakiem” i wyrabiać ciasto, aż stanie się lepkie i plastyczne. Można wyrobić je również ręcznie. Do gotowego ciasta dodać ciepłą część masła i jeszcze raz zagnieść na jednolitą masę. Tak przygotowane ciasto należy szczelnie przykryć i schować do lodówki na całą noc.

4. Następnego dnia przygotować nadzienie, dodając do siebie umyte wcześniej jagody, cukier i mąkę ziemniaczaną.

5. W międzyczasie przygotować również kruszonkę, rozgniatając palcami składniki do uzyskania sypkiej konsystencji. Gotową posypkę schować do lodówki.

6. Ciasto podzielić na 10 kawałków. Każdy z nich rozwałkować i uformować w okrągły placek, nałożyć 2-3 łyżki stołowe nadzienia i zlepić tak, jak lepi się pierogi, po czym lekko docisnąć, aby nadać bułeczkom nieco spłaszczonego kształtu. Gotowe jagodzianki odstawić na ok. pół godziny w temperaturze pokojowej.

7. Za pomocą pędzla, bułeczki posmarować białkiem roztrzepanym z łyżką mleka i posypać kruszonką.

8. Jagodzianki piec przez ok. 15 – 20 minut (aż się zarumienią) w temperaturze 180 st. C.

9. Cukier puder wymieszać z mlekiem i tak powstałym lukrem „skropić” upieczone bułki.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama