Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:25
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość: Czas na zadumę - Festiwal Ulica Poetycka

„Zatrzymane w kadrze fotografii i literatury” – to motyw 14 Festiwalu Ulica Poetycka, który w dniach 10-11 września odbył się w Zamościu. Były spotkania spotkania z gośćmi z dalszych i bliższych stron, wystawy, spektakl i odsłonięcie Znikomka, rzeźby inspirowanej twórczością Bolesława Leśmiana.
Zamość: Czas na zadumę - Festiwal Ulica Poetycka
To była już 14 Ulica Poetycka.

Festiwal w Zamojskim Domu Kultury rozpoczął się 10 września od spotkania poetów, prozaików, autorów książek o tematyce regionalnej. Opowieścią o dwóch szczególnie ważnych zdjęciach rozpoczął je Adam Gąsianowski, który specjalnie na festiwal przygotował wystawę starych fotografii. Swoją wystawę miał też zamojski artysta-plastyk Dariusz Łukasik, który na co dzień pracuje w ZDK. On również opowiadał o swojej twórczości.

O swojej najnowszej książki „Przewóz” mówił z kolei Andrzej Stasiuk (spotkanie z pisarzem prowadzili w ZDK Bożena Fornek i Leszek Wójtowicz). Akcja powieści dzieje się w czerwcu 1941 r. nad Bugiem – przed agresją Niemiec na Związek Radziecki. Miejsce akcji Stasiuk wybrał nieprzypadkowo. To rodzinne strony jego ojca i miejsce, w którym pisarz jako chłopiec spędzał u dziadków wakacje. To powieść o niejednoznaczności pamięci i historii.

Po Andrzeju Stasiuku Marcin Kydryński zabrał uczestników festiwalu w podróż do Afryki, opowiadając o swojej książce „Gdzieś pomiędzy Bielą a Dalą” (spotkanie prowadzili Agnieszka i Piotr Pielowie).

11 września odsłonięty został Znikomek, czyli piąta już rzeźba z cyklu postaci inspirowanych twórczością Bolesława Leśmiana. Jej autorem jest Bartłomiej Sęczawa, a fundatorką Stanisława Igras, zaś o samym wierszu „Znikomek” opowiedział Piotr Linek.

Był też spektakl według tekstów Leśmiana „Zapomnienie” w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej i Igora Przebindowskiego, a także spotkanie online z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.

Organizatorem festiwalu był ZDK.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama