Festiwal w Zamojskim Domu Kultury rozpoczął się 10 września od spotkania poetów, prozaików, autorów książek o tematyce regionalnej. Opowieścią o dwóch szczególnie ważnych zdjęciach rozpoczął je Adam Gąsianowski, który specjalnie na festiwal przygotował wystawę starych fotografii. Swoją wystawę miał też zamojski artysta-plastyk Dariusz Łukasik, który na co dzień pracuje w ZDK. On również opowiadał o swojej twórczości.
O swojej najnowszej książki „Przewóz” mówił z kolei Andrzej Stasiuk (spotkanie z pisarzem prowadzili w ZDK Bożena Fornek i Leszek Wójtowicz). Akcja powieści dzieje się w czerwcu 1941 r. nad Bugiem – przed agresją Niemiec na Związek Radziecki. Miejsce akcji Stasiuk wybrał nieprzypadkowo. To rodzinne strony jego ojca i miejsce, w którym pisarz jako chłopiec spędzał u dziadków wakacje. To powieść o niejednoznaczności pamięci i historii.
Po Andrzeju Stasiuku Marcin Kydryński zabrał uczestników festiwalu w podróż do Afryki, opowiadając o swojej książce „Gdzieś pomiędzy Bielą a Dalą” (spotkanie prowadzili Agnieszka i Piotr Pielowie).
11 września odsłonięty został Znikomek, czyli piąta już rzeźba z cyklu postaci inspirowanych twórczością Bolesława Leśmiana. Jej autorem jest Bartłomiej Sęczawa, a fundatorką Stanisława Igras, zaś o samym wierszu „Znikomek” opowiedział Piotr Linek.
Był też spektakl według tekstów Leśmiana „Zapomnienie” w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej i Igora Przebindowskiego, a także spotkanie online z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.
Organizatorem festiwalu był ZDK.
Napisz komentarz
Komentarze