Bezpłatne wejściówki na rekonstrukcję można odbierać w Tomaszowskim Domu Kultury. Powinni je wziąć tylko ci, którzy nie są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Każda wejściówka ma określony kolor i w dniu bitwy trzeba znaleźć sektor, który jest oznaczony tym samym kolorem co bilet. Wejściówek nie muszą mieć osoby zaszczepione, bo dla nich biletem wstępu jest paszport covidowy.
W programie obchodów 82. rocznicy Bitew pod Tomaszowem zaplanowano m.in.: w czwartek i piątek konferencje, spotkania z „żywą” historią, rajd pojazdów historycznych na trasie: Susiec – Paary – Maziły – Tomaszów Lubelski, 16 września o godz. 18 w TDK koncert zagra Norbert „Smoła” Smoliński. W piątek i sobotę (17-18.09) będzie można wziąć udział w „Przystanku historia” – zlokalizowanym na placu przy Muzeum Regionalnym ( ul. Wyspiańskiego 8).
W sobotę o godz. 11 rozpocznie się X Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., ze stadionu OSiR „Tomasovia” wystartują uczestnicy XII Biegów Ulicznych. O godz. 15 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa rozpocznie się msza św. w intencji poległych Obrońców Ojczyzny, a po niej część oficjalna (szczegóły na plakacie na naszej stronie internetowej w zakładce IMPREZY).
W niedzielę na łąkach stadniny koni „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej o godz. 12 zacznie się rekonstrukcja walk w 1939 r. – 6 Dywizji Piechoty z Niemcami.
– Rekonstrukcja ma być oparta na taktyce działania wojsk z lat 30. ub. wieku. Będzie można zobaczyć, jak wtedy taktycznie wyglądało rozgrywanie bitew – podkreśla Jarosław Antoszewski, koordynator rekonstrukcji. Kto nie może dotrzeć na miejsce rekonstrukcji, będzie miał możliwość obejrzeć ją na kanale YouTube.
Dodatkowymi atrakcjami kilkudniowych wydarzeń mają być: obozowisko rekonstruktorów Wojska Polskiego na placu przy Dworku Dąbrowa w Dąbrowie Tomaszowskiej (w piątek i sobotę) oraz nowość – manewry grup rekonstrukcji historycznej (szkolenie z zakresu taktyki plutonu strzeleckiego).
Napisz komentarz
Komentarze