Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:38
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Nauczyli krowy korzystać z toalet. Idea jest poważna

Naukowcy usiłują znaleźć sposób na obniżenie ilości azotu zanieczyszczającego wodę. Dwaj badacze wpadli na nietypowy pomysł – do walki ze zjawiskiem chcą wykorzystywać wyrabianie wśród krów nawyku oddawania moczu do specjalnych toalet. Wyniki ich badań są zaskakujące.
Nauczyli krowy korzystać z toalet. Idea jest poważna

Autor: iStock

Azot w krowim moczu

Prof. Lindsay Matthews i prof. Douglas Elliffe, we współpracy z Instytutem Badawczym Biologii Zwierząt Gospodarskich w Niemczech, podjęli się nietypowego przedsięwzięcia, którego celem jest obniżenie poziomu azotu przedostającego się do wody. Jest on jednym ze składników krowiego moczu. Przemieniający się w podtlenek azotu gaz, to jeden z czynników efektu cieplarnianego. Naukowcy twierdzą, że gdyby udało się zebrać i oczyścić choćby część płynów, ich wpływ na środowisko mógłby się zmniejszyć.  

Wytresowali krowy

Badacze pracowali z szesnastoma cielętami, które uczyli oddawać mocz w specjalnych zagrodach. Pomagały w tym wibrujące obroże i nagrody zachęcające bydło do wykonywania wskazanych czynności. Z kolei krowy oddające mocz poza boksem, nazwanym przez naukowców „MooLoo”, zniechęcane były do tego poprzez spryskiwanie wodą. Autorzy eksperymentu udowodnili, że bydło może kontrolować naturalny odruch i wstrzymywać go, dopóki nie znajdzie się we właściwym miejscu. Pod warunkiem, że zwierzę zostanie nagrodzone. Oszacowali również, że czas potrzebny na wyrobienie nawyku jest zbliżony do tego, którego potrzebują dzieci, czyli ok. 20 – 25 dni.

Kolejne wyzwania przed naukowcami i rolnikami

„Nasze badania są dowodem słuszności koncepcji. Bydło można szkolić w toalecie i to bez większych trudności. Jednak zwiększenie skali metody do praktycznego zastosowania w rolnictwie wiąże się z dwoma kolejnymi wyzwaniami.” –  piszą profesorowie w swoim raporcie.

Chodzi o opracowanie systemów wykrywających mocz i automatycznie nagradzających krowy za jego oddanie w zagrodach latrynowych oraz produkowanie tego typu boksów na większą skalę. Ponadto naukowcy muszą zbadać, jak daleko bydło jest w stanie przejść, aby tego dokonać. To byłoby podstawą do wskazania w późniejszym czasie lokalizacji, w których mogłyby stanąć zagrody. Profesorowie podkreślają również, że wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoli na większą produkcję artykułów mlecznych i mięsa przeznaczonego do spożycia.

„Im więcej moczu wychwytujemy, tym mniej będziemy musieli zmniejszyć liczbę bydła, aby osiągnąć cele w zakresie emisji – i tym rzadziej będziemy musieli iść na kompromis w sprawie dostępności mleka, masła, sera i mięsa z bydła.” – czytamy w opisie badania. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama