Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 22:18
Reklama
Reklama

Bitwy Tomaszowskie. Nie przeszkodził im chłód ni deszcz

Ponad 250 rekonstruktorów i 20 pojazdów historycznych wzięło udział w 13. już rekonstrukcji bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Pokaz odbył się na błoniach w Dąbrowie Tomaszowskiej. Rekonstruktorzy obiecywali, że bitwa będzie niezależnie od pogody. I była. Nie przeszkodził im ani chłód (było raptem 8 stopni C), ani zacinający deszcz.
Bitwy Tomaszowskie. Nie przeszkodził im chłód ni deszcz

Autor: Fot. Mariusz Szymański

Scenariusz rekonstrukcji oparto na wydarzeniach z 18 września 1939 roku, kiedy to 6. Dywizja Piechoty wyparła Niemców z Narola. W wyniku walk miasteczko spłonęło. Niemcy zabili kilku mieszkańców, mszcząc się za zabicie wysokiej rangi oficera. Pozostałych ocalił lekarz Adolf Kefer, przekonując Niemca, że mieszkańcy są potomkami Austriaków.

Rekonstrukcję bitew odegrano w niedzielę 19 września. Zanim wrogie wojska stanęły oko w oko, wszyscy, którzy przyjechali ich oglądać, złożyli hołd poległym, poprzez udział we mszy św. odprawionej w ich intencji. Pogoda nie rozpieszczała, ale nie złamała nikogo. W deszczu, błocie, przeszywającym zimnie historia sprzed 82 lat ożyła na błoniach stadniny „Pod lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej.

Za scenariusz rekonstrukcji odpowiadał jak w poprzednich latach Jarosław Antoszewski, narratorem był ponownie niezastąpiony profesor Andrzej Olejko, który jak powszechnie wiadomo „maluje obrazy słowem”. Udział wzięło ponad 250 rekonstruktorów. Widzów było kilkadziesiąt razy więcej. Wśród nich: burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski, poseł Tomasz Zieliński, wojewoda lubelski Lech Sprawka, radny wojewódzki Robert Bondyra oraz Lech Kątny, potomek Józefa Kątnego, tomaszowianina, który zginął w bitwie pod Tomaszowem. Byli też duchowni – ks. prałat Czesław Grzyb, dziekan Grzegorz Chabros, przedstawicie instytucji i sponsorów zaangażowanych w organizację imprezy, służby mundurowe, włodarze okolicznych miast i gmin, dyrektorzy i kierownictwo instytucji, strzelcy, harcerze, zespół artystyczny „Tomaszowiacy”, orkiestra dęta i ludzie, którzy zjechali z różnych stron Polski. Widzowie byli świadkami sprawności rekonstruktorów i profesjonalnego dowodzenia.

Dłuższa relacja i więcej zdjęć w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama