Impreza rozpoczęła się 15 października i trwała do 17 października. Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy Jarzębina z Bukowej (gm. Biłgoraj), który pokazał tarnogrodzkiej publiczności widowisko „U łubiarza”, otrzymał Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za „sceniczny poemat o prawdzie i wartościach życia rodzinnego, zespolonego szacunkiem dla codziennej pracy”. Takie same nagrody otrzymały też m.in. zespoły Zawsze Razem z Woli Gułowskiej (za spektakl „U Maciejów na Zielnu”) oraz Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego za „Gusła Lasowiackie”.
Zespół Zorza z Dereźni (gm. Biłgoraj) za sztukę „Poratujcie, kumo” otrzymał nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Rada Artystyczna doceniła zespół za „interesujący i dobrze skonstruowany scenariusz przedstawienia wprowadzającego w świat dawnych uzdrowicielek ludowych i ukazującego ich rolę w społeczności wiejskiej”.
Po każdym widowisku Rada Artystyczna pod przewodnictwem prof. Lecha Śliwonika prowadziła spotkania warsztatowe z zespołami.
Na zakończenie imprezy Lech Śliwonik i dyrektor TOK Renata Ćwik podziękowali wieloletniej pracownicy TOK Kazimierze Horodko, która zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę.
Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej odbywają się w Tarnogrodzie od 1984 r. Miasteczko nazywane jest stolicą wiejskiego teatru. Za całokształt zasług dla kultury ludowej TOK otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.
Napisz komentarz
Komentarze