Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:15
Reklama
Reklama

Od parku po inkubator przedsiębiorczości

Jeszcze niedawno termin „rewitalizacja” kojarzył się ze zdewastowanymi i odnawianymi centrami miast. Fundusze Europejskie ten stan odmieniły. Za ich pomocą nowy blask zyskują gminy i naprawdę małe miejscowości. Takie jak w gminie Borki.
Od parku po inkubator przedsiębiorczości

Przeciw wykluczeniu

- Naszym celem była pomoc w rozwiązaniu problemów społecznych oraz gospodarczych na terenach zdegradowanych w sposób, który zapewni pozytywne oddziaływanie na całą gminę i jej mieszkańców – mówi Wójt Radosław Sałata. – Przygotowując diagnozę sytuacji naszej gminy stwierdziliśmy, że brakuje nam infrastruktury pozwalającej na integrację społeczną, aktywność czy miejsc bezpośrednio związanych z kulturą.

Jednym z najpoważniejszych zdiagnozowanych zagrożeń jest wykluczenie społeczne. Pogłębia je brak placówek służących pomocą osobom należącym do grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Odpowiedzią na tak określone problemy stał się projekt „Nowa odsłona Gminy Borki – Rewitalizacja”.
– Projekt był na tyle dobry, że z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL) otrzymaliśmy prawie 2,7 miliona złotych – mówi wójt. – Z własnych pieniędzy gmina dołożyła jeszcze nieco ponad milion. Dzisiaj mogę powiedzieć, że było warto.

Na co samorząd wykorzystał pieniądze

  • Zespół Parkowy w miejscowości Wola Osowińska. Po odnowie, oraz odpowiednim zagospodarowaniu terenu, stał się atrakcyjnym obiektem rekreacyjnym pozwalającym mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym tereny Gminy na wypoczynek i aktywne spędzanie czasu.
  • Nieużywany od jakiegoś czasu teren parafii w centrum Bork zyskał zupełnie nowe przeznaczenie. Po zakończeniu projektu, obiekt pełnieni funkcje nie tylko, nastawionych na usługi społeczne, ale również kulturalne. Gmina zyskała miejsce do organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych. Z pewnością przysłuży się ono społecznej integracji mieszkańców.
  • Ośrodek rekreacyjno-sportowy w Borkach. Nad płynącą tu Bystrzycą powstał nowoczesny kompleks, którego celem jest zachęcenie mieszkańców zarówno do aktywności fizycznej, jak i tej społecznej. Pasjonaci sportu zyskali nowoczesny obiekt miejsce, w którym mogą szlifować swoje umiejętności.
  • Centrum Usług Społecznych we Wrzosowie. Za unijną dotacje udało się przekształcić lokalną remizę na obiekt, który spełnia kilka celów. Wśród nich na czoło wysuwa się pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, oraz zaspokojenie potrzeb mieszkańców w zakresie kultury. Zaplanowano tu również utworzenie inkubatora inicjatyw gospodarczych.

– W każdym przypadku zwracaliśmy uwagę na zastosowanie nowoczesnych – oszczędnych źródeł energii i dostępność obiektów dla osób z niepełnosprawnościami – zapewnia wójt Sałata.

Rewitalizacja obszarów wiejskich

Taką nazwę nosi Działanie 13.4 w ramach RPO WL. To z pieniędzy przeznaczonych na to działanie udało się zmienić wizerunek Gminy Borki i 54 innych obiektów objętych rewitalizacją w regionie.
– Z Funduszy Europejskich sfinansowaliśmy 55 umów dotyczących rewitalizacji obszarów wiejskich. Na ich realizację dołożyliśmy na te działania prawie 140 mln zł – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa Lubelskiego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama