Z rozporządzenia wynika, że zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego obowiązuje do 31 stycznia 2022 r. Wyjątek stanowią 31 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo trudniące się tego typu działalnością oraz do podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.
Wojewoda Lech Sprawka apeluje, aby używanie wyrobów pirotechnicznych odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.
Strażacy przypominają, ze fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy, o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku.
Żeby fajerwerki i petardy były bezpieczną atrakcją, należy pamiętać o kilku zasadach:
- kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
- przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
- nie odpalaj ich w rękach, wypuszczaj je w otwartej przestrzeni, ale nie odpalaj z balkonów, tarasów czy okien,
- nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; bo odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
- nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
- po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
- nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
- przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku, bo mogą one wywołać pożar,
- nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Napisz komentarz
Komentarze