Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:35
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nie każdy „szampan” to szampan. Czym różni się od wina musującego?

Półki sklepowe uginają się od specjalnego, sylwestrowego trunku. Tyle że nie wszystko nazywane szampanem w rzeczywistości nim jest. Króluje wino musujące.
Nie każdy „szampan” to szampan. Czym różni się od wina musującego?

Autor: iStock

„Luksusowe bąbelki”. Od lat szampan kojarzony jest ze sporym wydatkiem, który ponosi się, aby uczcić najważniejsze wydarzenia. Podaje się go na weselach, aby wznieść pierwszy toast i koniecznie butelki odkorkowuje się w noc sylwestrową. Właśnie tuż przed nadejściem Nowego Roku sprzedaje się tego trunku bardzo dużo. Jest niemal konieczny na każdej imprezie. Tylko że nie wszystko, co pijemy, jest szampanem.

Oryginalny wywodzi się z francuskiej Szampanii, a tego wina nie nasyca się sztucznie dwutlenkiem węgla. Powstaje on w naturalnym procesie dojrzewania napoju. Butelkuje się młode wino, przechowuje lekko pochylone w temperaturze do 3 do 5 stopni Celsjusza. Trzeba wiedzieć, że choć polskie sklepy oferują wiele szampanów, to we Francji byłoby to nie do pomyślenia. Ta nazwa jest zastrzeżona tylko dla napoju z Szampanii i musi być wyprodukowany z odpowiednich szczepów winorośli: chardonnay, pinot noir i pinot meunier.

Wino musujące to z kolei produkt bardzo podobny. Bąbelki także zawdzięcza naturalnej fermentacji, ale może być produkowane w innych regionach Francji, a nawet w innych krajach. Nie ma też takich wymagań co do szczepów winorośli.

Kiedy wybiera się trunek na wieczór sylwestrowy, to nie ma nic ujmującego w wyborze wina. Wiele z nich jest znakomitej jakości. Lecz trzeba uważać na „szampany”, a nawet wina musujące kosztujące kilka złotych. Nie mają one nic wspólnego z tymi sławnymi napojami.

Czym zatem jest „najtańszy szampan”? To produkt winopodobny, który nigdy nie leżakował, nie dojrzewał, a bąbelki zawdzięcza sztucznie dodanemu dwutlenkowi węgla. Fachowcy podkreślają, że nie ma nic wspólnego z musowaniem, a napój jest po prostu gazowany. Dodaje się do niego także cukier czy inne ulepszacze i barwniki, o czym w szampanie i prawdziwym winie musującym nie może być mowy.

Jeżeli ktoś postawi na trunki z wyższej półki, powinien też wiedzieć, jak je podać. Zarówno szampana jak i wino musujące serwuje się schłodzone w wysokim i prostym kieliszku nazwanym flute. Może to być także tulip, czyli naczynie lekko zwężające się ku górze. Kieliszek koniecznie musi być wysoki, aby aromat i bąbelki ulatniały się wolniej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama