Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 16:18
Reklama
Reklama

Kolęda 2022: Ile pieniędzy powinno być w kopercie? Zaskakująca odpowiedź księdza

Tuż po świętach Bożego Narodzenia w polskich domach rozpoczynają się wizyty duszpasterskie. Wielu parafian mierzy się wówczas z dylematem – ile pieniędzy włożyć do koperty, w której przekażemy ofiarę na parafię. Aby rozwiać wątpliwości, jaka jest minimalna kwota, poprosiliśmy o wyjaśnienie u źródła.
Kolęda 2022: Ile pieniędzy powinno być w kopercie? Zaskakująca odpowiedź księdza

Autor: iStock

Ksiądz na zaproszenie

W bieżącym roku wizyty duszpasterskie przyjmują nietypowy charakter. Nie będą odbywały się we wszystkich domach. Aby przyjąć księdza, należy wcześniej zgłosić taką chęć w swojej parafii. Celem wizyty jest wspólna modlitwa, błogosławieństwo, poświęcenie mieszkania oraz bliższe poznanie parafian. W polskich domach panuje jeszcze jeden zwyczaj, który wiernych potrafi wpędzić w zakłopotanie. W oczekiwaniu na wizytę duchownego przygotowujemy kopertę z ofiarą dla naszego kościoła.

Ile pieniędzy powinniśmy przygotować?

Właśnie to pytanie budzi wątpliwości wśród wielu parafian. Aby zakończyć odwieczny dylemat, poprosiliśmy o wyjaśnienie tej kwestii księdza Rafała Główczyńskiego, znanego szczególnie wśród młodzieży, jako duszpasterza – youtubera, który nie boi się trudnych pytań dotyczących Kościoła. Odpowiedź „Księdza z osiedla” jest zaskakująca.

- Ofiara w kopercie to w ostatnim czasie szczególnie gorący temat. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta – ofiary w kopercie nie musi być. Jeżeli ktoś się stresuje, ile ma księdzu dać, to niech nic nie daje – wyjaśnia nam duchowny, zauważając jednocześnie, że czas pandemii to dla wielu parafian szczególnie trudny okres.

 - Wiele osób przeżywa trudności, przeżywa żałobę po stracie bliskich. Kolęda w tym czasie powinna być przede wszystkim okazją do modlitwy i pokrzepiającej rozmowy – dodaje salwatorianin.

Ksiądz Rafał Główczyński zwrócił uwagę, że w obliczu pandemii z problemami borykają się również parafie, jednak w jego ocenie są sprawy o wiele ważniejsze niż pieniądze.

- Jeśli ktoś może dać jakąkolwiek ofiarę, to dobrze – parafie też przeżywają trudności finansowe. Ale naprawdę nie to jest najważniejsze. Zwłaszcza teraz – podkreślił.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Parafianka 04.01.2022 19:48
A u mnie ostatnio kościelny nosząc oplatki pobierał oplate po 100 zł. Bo niby na koscielnego i organiste. Zalezy jaki ksiądz. U mnie w parafii jest strasze łasy na kasę i jesze krzyczy przy ogłoszeniach parafialnych, że "cicha taca za głośna "

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama