Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:46
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Działka obciążona służebnością

Szukanie wymarzonej działki bez odpowiedniej wiedzy jest jak podróż bez mapy. W tym artykule agent Północ Nieruchomości w Zamościu daje Ci do ręki mapę, abyś mógł ominąć pułapki i znaleźć „tę jedyną” działkę pod słońcem. Tym razem wyjaśni, czym jest służebność, jakie są jej rodzaje i jak ustanowić służebność.
Działka obciążona służebnością

Służebność to obciążenie, które sprawia, że jeden podmiot może korzystać w określonym zakresie z działki drugiego podmiotu. I tu przepisy kodeksu cywilnego mówią, że drugi podmiot może na działce wykonywać określone czynności lub nie może ich wykonywać. Najczęściej służebność polega na tym, że przez działkę przebiega droga konieczna, następuje przesył mediów lub na działce stoi reklama.

Wpisz do księgi wieczystej

– Służebność może być wpisana do księgi wieczystej, ale nie musi. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zakupie działki, przejrzyj dokument i zapytaj właściciela, czy teren nie jest obciążony służebnością. Wpisanie służebności do księgi wieczystej jest korzystne dla nowego właściciela działki władnącej (czyli tej, na rzecz której ustanawia się służebność). Jest bowiem zabezpieczony w ramach tzw. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Inaczej mówiąc, służebność przysługuje nowemu właścicielowi działki władnącej, nawet jeśli poprzedni posiadacz przez 10 lat nie korzystał ze swojego prawa – wyjaśnia Tomasz Juszczak.

Przykłady służebności

– Najczęściej spotykamy się ze służebnością, która upoważnia sąsiada do dojazdu do drogi publicznej przez twoją posesję (służebność drogi koniecznej), do parkowania samochodu na twojej nieruchomości, na korzystanie przez sąsiada z twojej studni, otwieranie okna sąsiada, które wychodzi na twoją nieruchomość lub na postawienie przez firmę baneru reklamowego na twojej działce – wyjaśnia agent Północ Nieruchomości w Zamościu Tomasz Juszczak.

Pamiętaj, że niewykorzystana służebność wygasa. Następuje to po 10 latach.

– Nietrudno się domyślić, że w przypadku służebności koniecznej chodzi o dostęp właściciela sąsiadującej z twoją działki do drogi publicznej. Uwaga, w takiej sytuacji, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, właściciel może żądać od ciebie ustanowienia potrzebnej służebności drogowej. Wtedy należy ci się opłata za korzystanie przez sąsiada z twojej działki. Innym przykładem jest służebność o postawienie reklamy. Dotyczy ona zazwyczaj działek ulokowanych przy drogach o dużym natężeniu ruchu i wiąże się z profitami finansowymi – wyjaśnia agent. – Często spotykaną formą służebności jest służebność przesyłu. Polega na obciążeniu właściciela działki na rzecz przedsiębiorcy, który chce na niej pociągnąć gazociąg itp. Służebność ustanawia się zazwyczaj w formie aktu notarialnego, a właścicielowi działki należy się miesięczne wynagrodzenie – zaznacza Tomasz Juszczak.

W formie aktu notarialnego

Służebność ustanawiasz, spisując umowę. Oświadczenie właściciela działki, na rzecz którego ma być ustanowiona służebność, musi być w postaci aktu notarialnego. W zawieranej między stronami umowie powinny znaleźć się informacje dotyczące rodzaju służebności, której dotyczy porozumienie oraz nieruchomości obciążonej, nieruchomości władnącej (służebność gruntowa) lub przedsiębiorcy (służebność przesyłu). W dokumencie powinno się też określić zakres działań, jakich będzie mogła podejmować się osoba uprawniona w stosunku do nieruchomości obciążonej, podać informację, czy służebność będzie za wynagrodzeniem czy nie oraz określić termin służebności lub jej bezterminowość.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama