Celem projektu było powstrzymanie destrukcji obiektu, a także poprawa jego stanu technicznego i estetycznego. W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono remont konserwatorski Rotundy, a także przeprowadzono rozbudowę ekspozycji muzealnej poprzez wyposażenie jej w nowe plansze informacyjne, zdjęcia, filmy, prezentacje dotyczące historii Rotundy. Powierzchnie pokryte wyrytymi napisami i inskrypcjami zostały zachowane. Naprawiono konstrukcję krzyża, renowacji poddano bramę przy wejściu do Rotundy. Ponadto zainstalowano i zamontowano urządzenia pozwalające na dostęp do bezprzewodowego Internetu w przestrzeni zewnętrznej obiektu. Zamontowano także monitory na potrzeby prezentacji multimedialnych.
W projekcie tym partnerem Miasta Zamość była Akademia Zamojska.
– W wyniku porozumienia z władzami miasta, Uczelnia przekazała darowiznę na to przedsięwzięcie. Poza tym Akademia Zamojska objęła opieką jedną z cel Rotundy, Celę XIII. Nasi nauczyciele akademiccy i inni pracownicy oraz studenci będą dbali o jej porządek i godny wygląd – mówi kanclerz Akademii Zamojskiej Jerzy Korniluk.
Jak dodaje w celi znajdują się zdjęcia i plansze informujące o działalności nauczycieli zamojskich w trakcie II wojny światowej, ich wkładzie w walkę z niemieckim okupantem, o prowadzeniu tajnego nauczania, za co spora grupa nauczycieli z Zamojszczyzny cierpiała i zapłaciła życiem.
- Projekt rewitalizacji Rotundy był odpowiedzią na konieczność powstrzymania destrukcji obiektu i czynników niszczących. Celem projektu było również uatrakcyjnienie Rotundy dla zwiedzających, zarówno mieszkańców Zamościa, jak i turystów, a także przystosowanie obiektu do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Zaproszenie do udziału w projekcie jako partnera Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu (później Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu; obecnie Akademia Zamojska) wyniknęło z faktu, że w ramach projektu cela XIII tj. Cela Nauczycieli otrzymała nowe plansze informacyjne poświęcone nauczycielom. Istotny był również fakt, że wśród kryteriów oceny wniosków o dofinansowanie było zapewnienie wkładu finansowego innego niż wkład własny beneficjenta tj. Miasta Zamość. Udział finansowy partnerów w projekcie przyczynił się do tego, że wniosek o dofinansowanie rewitalizacji Rotundy otrzymał maksymalną liczbę punktów. Współpraca układała się bardzo dobrze. Oprócz udziału finansowego w projekcie, partnerzy wnieśli wkład merytoryczny tj. opracowali materiały źródłowe - informacje tekstowe, fotografie, grafiki w celu wykonania plansz informacyjnych w celi XIII – powiedział Marcin Grabski, sekretarz Miasta Zamość.
Projekt „Rewitalizacja Rotundy Zamojskiej w Zamościu” jest dofinansowany z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego na lata 2014 –2020 OŚ PRIORYTETOWA: 7 Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego DZIAŁANIE: 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne. Wartość całkowita: 8 153 481,26 PLN, dofinansowanie: 6 804 289,96 PLN.
Napisz komentarz
Komentarze