Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:10
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Historia piłki nożej: Wojskowa dyscyplina

Latem 1985 r. trener Wiesław Wieczerzak opuścił Hetmana Zamość, by podjąć się prowadzenia Łady Biłgoraj. Zespół ten pod wodzą nowego szkoleniowca poprawił się w ligowej hierarchii – „Wiesy” przejął drużynę, która zakończyła rozgrywki w chełmsko-lubelsko-zamojskiej klasie międzyokręgowej na jedenastym miejscu, w 1986 r. już była piąta, a kolejnym sezonie włączyła się do walki o awans do III ligi.
Historia piłki nożej: Wojskowa dyscyplina

Wieczerzak odmłodził skład Łady. Po rundzie jesiennej w 1985 r. drużynę opuściły dwie legendy biłgorajskiej piłki nożnej – Janusz Sierociński (zakończył karierę) i Marek Ożga (został później piłkarzem Sokoła Zwierzyniec). W następnym sezonie odeszli kolejni weterani, m.in. Bogdan Hysa – jeden z najskuteczniejszych napastników w historii biłgorajskiego piłkarstwa. Ubył też Kazimierz Węgrzyn, a kilku młodych zostało wcielonych do służby wojskowej.

Biłgorajska młodzież podniosła swój poziom sportowy być może właśnie dlatego, że poczuła smak wojskowej dyscypliny. I nie za sprawą pobytu w koszarach, lecz z woli szkoleniowca rodem z Mielca. „Wiesy”, zanim został trenerem, marzył bowiem o karierze zawodowego żołnierza. Zasady typowe dla wojska wprowadzał w swojej pracy trenerskiej. – Nie zostałem przyjęty do szkoły wojskowej, bo zbyt późno złożyłem dokumenty – wspomina Wieczerzak.

Najwyraźniej Opatrzność czuwała nad Wieczerzakiem – wybrał pracę trenerską, do której był świetnie predestynowany. W pewnym momencie zawiódł za to talizman, czyli banknot jednodolarowy, który szkoleniowiec zawsze nosił w kieszeni „na szczęście”. „Zielonemu” (tak Wieczerzaka nazywali koledzy z Podkarpacia, ze względu na tego dolara) ewidentnie nie sprzyjała fortuna w sezonie 1986/1987. Nie zdołał awansować z Ładą do III ligi, choć zespół ten osiągnął imponujący wynik – wygrał aż 22 spośród 26 meczów. Lepsza o punkt była Gwardia Chełm, z wychowankiem Sokoła Zwierzyniec Grzegorzem Margolem w składzie. W bezpośredniej rywalizacji był remis (w Biłgoraju Łada wygrała 3:1, w Chełmie triumfowała Gwardia 2:0).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama