To było pierwsze w tym roku powołanie ochotników do służby w pododdziałach 2 Lubelskiej Brygady OT. 11 lutego dołączyło do niej 80 kandydatów. Ci, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku, mają do zaliczenia 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”. Z kolei żołnierze rezerwy, którzy podjęli decyzje o powrocie do wojska w ramach WOT, odbędą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze w trybie ciągłym.
Szkolenie podstawowe do łatwych nie należy. Obejmuje szereg zagadnień z wiedzy ogólnowojskowej, ze szczególnym uwzględnieniem podstaw strzelectwa, taktyki, topografii oraz pierwszej pomocy medycznej. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy z kompanii szkolnej 2 LBOT. Po zaliczeniu egzaminu końcowego i złożeniu uroczystej przysięgi, ochotnicy zasilą bataliony lekkiej piechoty w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
Zainteresowanie piątym rodzajem sił zbrojnych w naszym regionie jest wciąż bardzo wysokie. Wykorzystując ten potencjał, dowództwo rozbudowuje struktury WOT na Lubelszczyźnie. Trwa właśnie formowanie 19 Nadbużańskiej Brygady OT w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku, który pozostanie w strukturach 2 Lubelskiej Brygady OT. To duża szansa dla osób zainteresowanych służbą w wojsku lub szukających ciekawych perspektyw rozwoju zawodowego, jak i osobistego.
Służba w WOT daje możliwości zdobycia unikalnego doświadczenia i kwalifikacji. Ważnym atutem, podkreślanym często przez samych żołnierzy WOT, jest możliwość pogodzenia służby na rzecz ojczyzny i lokalnej społeczności z obowiązkami zawodowymi, rodzinnymi czy edukacją. Niebagatelną wartością WOT jest możliwość osobistego zaangażowania w budowanie systemu bezpieczeństwa naszego kraju i regionu - podkreśla por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Jeśli ktoś chciałby dołączyć do terytorialsów, może to zrobić właściwie w każdej chwili. Należy się skontaktować z rekruterami 2 LBOT z danego powiatu (baza rekruterów dostępna jest na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/)W tym roku będzie jeszcze kilka szkoleń. Podstawowe są zaplanowane na: 25.03-09.04; 6-21.05; 1-16.07; 16.09-01.10; 14-29.10; 25.11-10.12; a szkolenia wyrównawcze (dla żołnierzy rezerwy): 25.03; 23.04; 23.07; 1.10.
Napisz komentarz
Komentarze