Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:28
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Na co mogą liczyć poszkodowani w nawałnicach? Sprawdziliśmy

Nawałnice, jakie ostatnio przeszły nad Polską, mocno dały nam się we znaki. Wiele osób straciło dorobek życia – przede wszystkim domy. Na pomoc w remoncie lub odbudowie mogą liczyć nie tylko na pieniądze z  ubezpieczenia, ale także z pieniędzy publicznych. Kto i na ile? To precyzuje ustawa o pomocy społecznej.
Na co mogą liczyć poszkodowani w nawałnicach? Sprawdziliśmy

Autor: PSP

Pomoc jest przeznaczona dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Zasiłek dla osób poszkodowanych przez nawałnice wynosi do 6 tysięcy zł. Podstawą do wypłaty jest wywiad środowiskowy. Pieniądze wypłacają ośrodki pomocy społecznej.

Zasiłek na remont budynku lub mieszkania wynosi do 20 tysięcy złotych. W uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa, ale nie może przekraczać 100 tysięcy złotych.

Zasiłek na odbudowę budynku lub mieszkania nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. W tym przypadku niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca do tego uprawnienia.

Można też ubiegać się o inne formy wsparcia. Precyzuje to ustawa o pomocy społecznej z marca 2004 r.:

- udzielenie schronienia, posiłku, ubrania,

- praca socjalna,

- poradnictwo specjalistyczne,

- wsparcia w formie interwencji kryzysowej.

- pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

Szczegółowe informacje można uzyskać w najbliższym ośrodku pomocy społecznej lub na stronie: 

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-pomocy-spolecznej

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama