– Powyższy fakt jest potwierdzeniem wysokiego morale żołnierzy WOT oraz świadomego podejścia do spraw obronności – uważa płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.
Przypomnijmy, że w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie, dla wsparcia administracji państwowej i samorządowej realizującej zadania przyjęcia uchodźców, 24 lutego o godz. 15 dowództwo WOT wprowadziło wyższy status dla sił do natychmiastowego stawiennictwa. Dla żołnierzy brygad OT z województw lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego wprowadzony został 6-godzinny reżim stawiennictwa w jednostce wojskowej. – Pracodawców i nauczycieli naszych żołnierzy WOT prosimy o wyrozumiałość i umożliwienie stawiennictwa żołnierzy po wprowadzeniu odpowiedniego sygnału – dodaje płk Pietrzak.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym pracodawca zatrudniający żołnierza WOT, w przypadku wezwania pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi - żołnierzowi wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Na ten czas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT oraz dwa centra szkolenia. Liczebność WOT wynosi obecnie blisko 32 tys. żołnierzy. W tym roku planowane jest formowanie kolejnych brygad OT – stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej.
Napisz komentarz
Komentarze