Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 12:27
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Znowu płoną trawy! Giną zwierzęta, niszczeje środowisko!

Nadchodząca wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na wypalanie traw lub pozostałości po zeszłorocznych zbiorach. Jest to nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również niebezpieczne dla zwierząt i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia ludzi. Ogień jest żywiołem, który podsycany wiatrem w niekontrolowany sposób może błyskawicznie się rozprzestrzenić przenosząc się na zabudowania czy tereny leśne. Unoszący się dym może także poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie na drodze. Ponadto w świetle obowiązujących przepisów wypalanie łąk, przydrożnych pasów, czy nieużytków jest czynem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną.
Znowu płoną trawy! Giną zwierzęta, niszczeje środowisko!

W ostatnich dniach dyżury zamojskiej policji otrzymał kilka zgłoszeń o palących się łąkach na terenie powiatu.

Nieużytki zostały podpalone przy ulicy Legionów w Zamościu. Pożarem objęty został teren około 0,5 hektara. W tym przypadku nie było zagrożenia dla osób i budynków, spaleniu uległy jedynie wysokie trawy.

Kolejne zgłoszenie dotyczyło pożaru trawy i lasku w jednej z miejscowości w gminie Adamów. Tutaj 78-letni mieszkanka posesji robiła wiosenne porządki. Wypalała drobne gałązki. Ogień rozprzestrzenił się na trawę. Kobieta próbowała sama ugasić płomienie, jednak nie udało się, musiała interweniować straż pożarna. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Otrzymaliśmy także zgłoszenie o pożarze łąk w Krasnobrodzie. Ognisko rozpalił 61-latek, który na nieużytkach wypalał pozostałości traw i gałęzi. Wczorajsze zgłoszenie dotyczyło natomiast pożaru drewnianej komórki na terenie gminy Zamość. Ogień gasiły załogi straży pożarnej z Zamościa. Policjanci ustalili, że do pożaru doszło w skutek przemieszczenia się ognia z palących się traw na nieużytkach rolnych. Ogień zauważyli mieszkańcy pobliskiej posesji. Płomienie były oddalone od ich domu o około 50 metrów, silny wiatr powodował, że ogień szybko rozprzestrzeniał się. Istniało, więc realne zagrożenie, że pożarem zostanie objęty również ich dom. Na szczęście strażacy ugasili płonące nieużytki i dom zgłaszających nie uległ zniszczeniu. Spłonęła jedynie drewniana komórka na sąsiedniej działce. Nikomu się nic nie stało.  

Należy pamiętać, że ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw i nieużytków rolnych, jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas sytuacja staje się naprawdę niebezpieczna i realnie zagraża bezpieczeństwu ludzi i zwierząt, może także spowodować nieodwracalne w skutkach zmiany w środowisku naturalnym.

Pamiętajmy, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów oraz nieużytków jest zabronione. Zgodnie z przepisami karnymi ustawy o ochronie przyrody grozi za to kara aresztu lub wysokiej grzywny.
Również ustawa o lasach wprowadza pewne zakazy dotyczące wzniecania ognia. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, jak też wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje.

Kodeks wykroczeń natomiast mówi, że kto na terenie lasu, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 metrów od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. Tej samej karze podlega także ten, kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 metrów od zabudowań, lasów, bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania.

Jeśli nieodpowiedzialne wypalanie traw spowoduje pożar zagrażający życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach wówczas osobie, która wznieciła ogień grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. W przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podpalenia podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. W prawie sankcjonowane jest także spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Kto dopuszcza się tego czynu może trafić do zakładu karnego nawet na 5 lat.

Apelujemy więc o rozsądek i przypominamy, że wypalanie traw jest niedozwolone i naprawdę niebezpieczne.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ja 17.03.2022 07:45
Karać podpalaczy /wyłączy traw bezwzględnie to jakieś chore ,tyle się o tym mówi i NIC !!!

nie podpalaczom 17.03.2022 09:05
Spalanie liści gałęzi trawy nie jest takszkodliwe dla środowiska jak jest przedstawiane. Nie można iść na żywioł. Jest to efektywne zwalczanie szkodliwych grzybów i owadów.

Darek_zmc 17.03.2022 12:52
Nich cię komary i kleszcze zjedzą , a ty słuchaj każdego kto ci coś mówi , sam zacznij myśleć!!!!!

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama