Stowarzyszenie Krok za Krokiem od 28 lutego udostępnia swoją bazę lokalową w placówkach dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi z Ukrainy. Zapewnia im odpoczynek, wyżywienie, odzież, niezbędną pomoc medyczną i socjalną oraz ułatwia znalezienie miejsc docelowego pobytu i transportu do nich. Zbiera też i kupuje żywność, leki, artykuły higieniczne i przekazujemy je na Ukrainę.
Maria Król, prezes stowarzyszenia, uważa, że pomoc, jaką teraz świadczy stowarzyszenie, będzie potrzebna jeszcze bardzo długo. I dlatego chciałaby, aby nie ucierpieli na tym uczestnicy Krok za krokiem, a uchodźcy cały czas mieli godne warunki do życia.
Przyszedł czas na kolejny krok w zakresie pomocy niepełnosprawnym uchodźcom z rodzinami. W Polsce brakuje dla nich miejsc długoterminowego pobytu, a społeczeństwa Europy Zachodniej i świata nie otwarły się jak dotąd wystarczająco na przyjmowanie uchodźców, a zwłaszcza osób z niepełnosprawnością (z rodzinami).Wciąż szukamy nowych możliwości. W większości rodziny osób z niepełnosprawnością, mając na uwadze uciążliwość odległych podróży, deklarują chęć pozostania możliwie najbliżej polsko-ukraińskiej granicy. Maję też nadzieję szybkiego powrotu po zakończeniu wojny i po odbudowie Ukrainy. Polska będzie zmuszona tworzyć osiedla dla uchodźców. Nasze Stowarzyszenie, odpowiadając na potrzeby niepełnosprawnych uchodźców i ich rodzin, jest zdeterminowane utworzyć dla nich miejsca długotrwałego pobytu w dostosowanych warunkach - informuje Maria Król.
Dysponujemy znacznymi gruntami z dostępem do sieci elektrycznej i wody (obok naszych placówek) w Białobrzegach 57 koło Zamościa (2 ha) oraz w Bondyrzu koło Krasnobrodu (2,64 ha), gdzie moglibyśmy w bardzo szybkim tempie postawić kontenery mieszkalne i doprowadzić do nich prąd, wodę oraz zainstalować odprowadzenie nieczystości płynnych. Posiadamy znaczne zasoby rzeczowe (wyposażenie) oraz kadrowe (ponad 300 pracowników placówek i wolontariuszy). Gromadzimy środki finansowe na pomoc uchodźcom z Ukrainy, z których moglibyśmy utrzymać koszty eksploatacji tej infrastruktury i wszelkie koszty funkcjonowania. Uzyskanie dotacji czy darowizny umożliwiłoby nam zakup z montażem (oraz doprowadzeniem prądu, wody i odprowadzeniem nieczystości płynnych) odpowiednich , dostosowanych, ogrzewanych kontenerów wyposażonych w łazienkę.
Szacunkowy koszt kontenera dla dwóch rodzin z osobami niepełnosprawnymi i wspólną łazienką to ponad 70 tys. zł. Dlatego Stowarzyszenie zorganizowało zbiórkę na portalu zrzutka.pl i prosi o wpłaty oraz o udostępnianie linku do zrzutki. Niech dotrze on do mieszkańców całego świata. Niech każdy pomoże i dorzuci od siebie jakąś cegiełkę.
Maria Król ma nadzieję, że dzięki międzynarodowej solidarności powstanie osiedle kontenerów mieszkalnych.
Po zakończeniu wojny i odbudowie Ukrainy, gdy uchodźcy powrócą do swych domów, infrastruktura osiedla będzie służyła zamieszkaniu dorosłych osób z niepełnosprawnością z Polski, borykających się z problemem bezdomności i braku opieki po śmieci rodziców, opiekunów - mówi przyszłości.
LINK do zbiórki aktywny: Stowarzyszenie KROK ZA KROKIEM.
Napisz komentarz
Komentarze