Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:07
Reklama
Reklama

Państwo dopłaci do ogrzewania. Sprawdziliśmy, komu i ile

Pompy ciepła to nie tylko oszczędność dla domowego budżetu, ale i ochrona środowiska. Wkrótce ruszy nabór wniosków o dofinansowanie tych instalacji.
Państwo dopłaci do ogrzewania. Sprawdziliśmy, komu i ile

Autor: iStock

Pobierają i przetwarzają energię z wody, gruntu lub powietrza. Pompy ciepła to rozwiązanie, na którego zastosowanie coraz częściej decydują się Polacy. Jak opisuje portal Business Insider, powołując się na dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w ubiegłym roku odnotowany został 88-procentowy wzrost sprzedaży tego typu urządzeń w stosunku do roku 2020. Wyprzedziliśmy jednocześnie Niemcy i Wielką Brytanię, gdzie rynek pomp ciepła jest kluczowy. Większe zainteresowanie tymi urządzeniami jest zauważalne również w Unii Europejskiej.

Tanie, ekologiczne, bezobsługowe

W serwisie ElektroMasters czytamy, że wykonanie instalacji tego typu ogrzewania to całościowy koszt około 30-45 tysięcy złotych, jeśli założymy, że urządzenie będzie montowane w domu o powierzchni 100 mkw. Sama pompa to zaledwie ułamek tej kwoty (ok. 10 tysięcy złotych i więcej). Choć wydatek początkowy nie należy do najniższych, inwestycja zwróci się w ciągu 10-15 lat. Być może to jeden z czynników, które wpływają w ostatnim czasie na popularność pomp.Nie bez znaczenia jest tu również ekologia – te urządzenia nie emitują spalin. Dlatego nie zanieczyszczają środowiska w takim stopniu, jak np. piece węglowe czy gazowe. Są całkowicie bezobsługowe, toteż ich posiadacze oszczędzają nie tylko pieniądze, ale również czas. Pompę ciepła możemy wykorzystać również jako urządzenie chłodzące.

Będą dopłaty

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przełomie I i II kwartału 2022 roku ruszy program „Moje ciepło”, z którego środki będą przeznaczone sw3na dofinansowanie zakupu pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Bezzwrotne dotacje wypłacane będą po sfinalizowaniu inwestycji i wyniosą od 7 do 21 tysięcy złotych.

– Środki na obsługę programu „Moje ciepło” będą pochodziły z Funduszu Modernizacyjnego, czyli nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Pieniędzy wystarczy dla pokaźnej grupy wnioskodawców, bo budżet programu „Moje ciepło” jest zasilany z Funduszu Modernizacyjnego i wynosi 600 milionów złotych – dodaje.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama