Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:25
Reklama
Reklama

Zamość: Miasto wyemituje obligacje na spłaty i inwestycje

Miasto Zamość wyemituje obligacje na kwotę 29 mln zł. Prezydent Andrzej Wnuk zapowiada, że 10 mln zł zostanie przeznaczone na spłatę części kredytów zaciągniętych jeszcze przez poprzednie władze. Reszta to środki, które mogą okazać się niezbędne, aby miasto mogło mieć wkład własny do realizowanych inwestycji.
Zamość: Miasto wyemituje obligacje na spłaty i inwestycje

Autor: Kwietniowa sesja RM Zamość, fot: mk

Na ostatniej sesji Rady Miasta (24 kwietnia) podjęto uchwałę w sprawie emisji obligacji. W głosowaniu wzięło udział 22 radnych (wiceprzewodniczący RM Jerzy Nizioł był nieobecny). Za emisją obligacji zagłosowało 12 radnych: Joanna Budzyńska, wiceprzewodniczący RM Ireneusz Godzisz, Elżbieta Kucharska, Piotr Kurzępa, Adam Kutyła, Leszek Łuczka, Piotr Małysz, przewodniczący RM Jan Matwiejczuk, Dorota Nowosad, Wanda Sędłak, Krzysztof Sowa, Maria Stręciwilk-Gościcka. Przeciw było 3 radnych: Marek Kudela, Marta Pfeifer, Rafał Zwolak.Radny Wiesław Nowakowski i sześcioosobowy klub radnych PiS (Szczepan Kitka, Jan Obszański, Adam Pawlik, Marek Pogódź, Marek Walewander, Dariusz Zagdański) wstrzymali się od głosu.

Dobre warunki Zamościa

Czym są obligacje miasta? To nowoczesna forma kredytu, jaki bank udziela samorządowi. Zamiast umowy kredytowej podpisywana jest umowa emisyjna, która określa analogiczne do kredytu warunki wypłaty i spłaty środków pieniężnych. 

Samorządy emitują obligacje m.in. po to, aby mieć wkład własny do inwestycji unijnych. Po wprowadzeniu obligacji na rynek podejmują pieniądze kiedy chcą, mogą też w dogodny sposób rozłożyć spłatę zobowiązań finansowych (samo oprocentowanie w skali roku jest niskie, znacznie poniżej 3 proc.).

Zanim radni przystąpili do dyskusji i głosowania, mogli zapoznać się z informacjami na temat obligacji. Analizę finansowych możliwości miasta przeprowadziła firma Aesco Group, znana z pomocy samorządom w całej Polsce (w ciągu 6 lat ok. 200 samorządów, w województwie lubelskim m.in. Biała-Podlaska, Kazimierz Dolny).

 – Zamość ma bardzo dobrą sytuację finansową jeżeli chodzi o możliwość emisji obligacji. Sytuacja jest stabilna, miasto bardzo dobrze gospodaruje, wypracowuje nadwyżki, więc ma dobrą zdolność kredytową – mówił Mariusz Gołaszewski, prezes Aesco Group.

 

Co zamojscy radni sądzą o emisji obligacji? Jak będzie wyglądał proces wdrażania ich na rynek? O tym w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama