Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 04:29
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Wielki Tydzień. Po dwóch latach przygotowania do Wielkanocy bez obostrzeń

Dziś rozpoczął się Wielki Tydzień, którego najważniejszą częścią jest Triduum Paschalne. W tym roku wiernych nie czekają żadne pandemiczne ograniczenia.

Autor: iStock

Przez ostatnie dwa lata wierni mieli utrudnione przygotowanie się do Wielkanocy. Z powodu covidowych obostrzeń, które wprowadzały limit osób w kościołach i odstęp między wiernymi, nie każdy mógł wziąć udział w mszach podczas Wielkiego Tygodnia.

Z tym już koniec, bo niemal wszystkie pandemiczne obostrzenia zostały zniesione. To oznacza, że w nabożeństwach można wziąć udział bez ograniczeń.

Wielki Tydzień

Wielki Tydzień to czas, podczas którego katolicy przygotowują się do Wielkanocy – święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ten czas rozpoczął się w niedzielę Męki Pańskiej, czyli Niedzielę Palmową. Zakończy się w nieszporami Wielkiej Niedzieli.

Wielki Poniedziałek zaczyna oktawę obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tego dnia - jak głosi Ewangelia św. Marka – Jezus wszedł do świątyni i zaczął wypędzać sprzedających w niej kupców. W ten sposób oczyścił świątynię jerozolimską i jasno stwierdził: „Mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców”.

W Wielki Wtorek wierni wysłuchują w kościołach zapowiedzi zdrady Judasza oraz zaparcia się św. Piotra, co przewidział Jezus. W środę natomiast „dochodzi do zdrady”. W Ewangelii wspomniany jest ten moment, a podczas liturgii słowa jest odczytywany fragment Ewangelii Mateusza.

Triduum Paschalne

Najważniejszy okres Wielkiego Tygodnia zaczyna się w czwartek. To Paschalne Misterium Chrystusa. Rano w kościołach odprawiana jest msza krzyżma, a wieczorem Msza Wieczerzy Pańskiej, z obrzędem obmycia nóg.

„Pierwsza doba, która rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej – to misterium Chrystusa ukrzyżowanego. Druga doba, od piątku wieczorem poprzez liturgię Męki Pańskiej, bo wtedy Kościół nie sprawuje Eucharystii, to misterium Chrystusa pogrzebanego. I wreszcie ta najważniejsza liturgia Wigilii Paschalnej – to misterium Chrystusa zmartwychwstałego” – Konferencja Episkopatu Polski przytacza słowa bp. Piotra Gregera, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

W Wielki Piątek nie ma mszy, a centrum liturgii Męki Pańskiej stanowi adoracja Krzyża.

„To jest ten szczególny moment, kiedy doświadczamy bezgranicznej miłości Boga, dzięki której dokonało się zbawienie świata” – wyjaśnia bp Greger. I tłumaczy, że tego dnia w kościołach milczą organy. Ma to być czas ciszy łączenia się z umierającym Chrystusem.

W piątek także wieczorem odbywają się drogi krzyżowe, a wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Z kolei nocą w kościołach odbywa się czuwanie modlitewne połączone ze sprawowaniem sakramentu pokuty i pojednania.

Wielka Sobota. To czas adoracji Pana Jezusa w grobie i święcenie pokarmów. Tego dnia przychodzi się z koszykami wielkanocnymi, które są skrapiane przez księdza wodą święcona. W Wigilię Paschalną odbywa się także procesja rezurekcyjna (jest ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego; jeśli to możliwe, procesja wychodzi na zewnątrz i okrąża kościół raz lub trzy razy).

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zaczyna się mszą „ogłaszającą światu radość”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tak 15.04.2022 14:51
No ale dwa lata temu to Wielkanocy własciwie zakazano!Sam episkopat brał w tym udział!

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Gdynia foreverTreść komentarza: Dobrze ze wyjechalem z tego syfu zamojskiego. Hetman sie w grobie przewraca.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 17:20Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: HansTreść komentarza: Szkoda, że prezydent nie ma nic do powiedzenia w sprawie zarządzanych przez niego nieruchomościach :( Może poprosić kogoś "wyżej" to może będzie mógł. PS. Mieszkam w tym mieście ponad 60 lat i nawet nie wiedziałem o tej "galerii" - nie dziwota, że odwiedzających mniej niż szaletu miejskiego w jeden dzień.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 16:22Źródło komentarza: Zamość: Spadkobiercy prof. Koniecznego nie zgodzili się na przeniesienie Galerii RzeźbyAutor komentarza: ktoś zarobi i wiadomo ktoTreść komentarza: co z żenada. Już był taki szef MON co zakupił tekturowe tablice Mendelejewa. To coś w tym styluData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: SzczebrzeszynTreść komentarza: Z tego co słuchałem sesji to oni nie mają tylko lokalu za 1100.. tylko zajmują się całym terenem i dbaniem o niego a to już podziwiamData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:20Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: TeklaTreść komentarza: Ja mu ten podręcznik w dupę wsadzę i miodem zaleję.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 11:16Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Rafał robi same przetargi i konkursy jest jak zoro taki sprawiedliwy tylko jak by miał odrobinę honoru to by np ustawił konkurs po panią Monikę ta jak ustawił konkurs pod dyrektora domu kultury lub dyrektora gospodarki komunalnej a nie pisze do gazety i się wybiela złożył skargę i zdziwiony że dostał odpowiedzData dodania komentarza: 25.12.2024, 09:05Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama