Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:30
Reklama
Reklama

Za sprawę mojej ojczyzny! – przysięga lubelskich terytorialsów

W sobotnie (9 kwietnia) przedpołudnie słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !” z dumą wypowiedziało 42 ochotników z Lubelszczyzny, którzy ukończyli właśnie szkolenie podstawowe. Szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT w ostatnich dniach poszerzyły się w sumie o 83 nowych żołnierzy. Pozostali to rezerwiści, którzy zakończyli już szkolenie wyrównawcze.
Za sprawę mojej ojczyzny! – przysięga lubelskich terytorialsów

Autor: Fot. 2 LBOT

Ceremonia odbyła się na placu apelowym na terenie koszar przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie. Nowi żołnierze złożyli przysięgę w obecności licznie zgromadzonych gości, swoich rodzin i bliskich.

Wśród ochotników jest, m.in. mechanik, magazynier, leśnik, informatyk, hydraulik, bankowiec, listonosz, kosmetyczka, nauczyciel. Średnia wieku to 32 lata. Nowi żołnierze rozpoczną służbę w pododdziałach 2 LBOT, zgodnie z rejonem swojego zamieszkania.

Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej, dziś to Wy weźmiecie na siebie zaszczytny obowiązek służby i wierności Polsce. Bierzecie na siebie współodpowiedzialność za bezpieczeństwo Narodu. Bezpieczeństwo, które w obecnych czasach powinien czuć każdy obywatel Polski. Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza i z pewnością na zawsze pozostanie w Waszej pamięci. Aktem przysięgi zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski. Wojna za naszą wschodnią granicą pokazuje, jak wielki udział w obronie Ojczyzny odgrywają szkolenia, morale i przywiązanie do ziemi swoich ojców. – powiedział do żołnierzy składających przysięgę i zgromadzonych gości dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Tadeusz Nastarowicz.

WOT to najmłodszy, piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Z racji powszechnego charakteru i otwarcia formacji na blisko 90% polskich obywateli w wieku od 18 do 55 lat, ochotnicy są swoistą mieszanką doświadczeń, kompetencji oraz zainteresowań. Wśród 32 tys. żołnierzy WOT można spotkać przedstawicieli praktycznie wszystkich zawodów i grup społecznych. Ochotnicy poświęcają swój czas, by uczyć się, jak bronić Ojczyzny, swego domu i jak być pomocnym ramieniem dla społeczności, z której się wywodzą.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama