Porozumienie w sprawie rozwoju transportu kolejowego zostało podpisane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego dwa lata temu. Według założeń powstać miała Lubelska Kolej Aglomeracyjna. W praktyce oznacza to nowe przystanki, linie kolejowe, szybkie i komfortowe podróżowanie. Plany zostaną zrealizowane. Lubelska Kolej Aglomeracyjna ma dotrzeć również do stolicy powiatu biłgorajskiego. Wybudowane zostaną nowe linie kolejowe z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraju.
20 kwietnia premier Mateusz Morawiecki gościł w Janowie Lubelskim. Przedstawił tam projekty, które będą realizowane w ramach programu Kolej Plus, który mówi o odtworzeniu linii kolejowych. Do 2028 roku ma powstać trasa kolejowa Biłgoraj - Janów Lubelski - Szastarka, o długości około 65 km. - Cieszę się, że możemy przedstawić niezwykle ważny program dla Polski. Program, który mówi o odbudowie, o odtworzeniu linii kolejowych. Sprawne państwo musi potrafić zajmować się wieloma sprawami jednocześnie. Mamy dziś kryzys za naszą wschodnią granicą, kryzys z uchodźcami w Polsce, problemy gospodarcze – ale cały czas musimy stawiać na rozwój po to, by miejscowości takie jak Janów Lubelski mogły normalnie się rozwijać, żeby można było normalnie się komunikować. Wraca moda na kolej – i bardzo dobrze, bo kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest bezpieczny, sprawny i szybki. Dobrze, że ludzie wracają do podróżowania koleją. Do roku 2015 mieliśmy do czynienia ze zwijaniem się torów kolejowych, połączeń kolejowych, likwidowaniem dworców – to była niewłaściwa strategia poprzednich rządów – mówił podczas spotkania z mieszkańcami Lubelszczyzny premier Mateusz Morawiecki.
Program Kolej Plus skierowany jest do jednostek samorządu lub związków metropolitalnych, które zainteresowane są rozwojem własnej infrastruktury kolejowej. Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców. Ważnym elementem dofinansowania inwestycji jest uwzględnienie potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Modernizacja obejmie miejscowości, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia np. w postaci mijanek, czy łącznic kolejowych.
Napisz komentarz
Komentarze