Dla ucznia trzeciej klasy Szkoły Podstawowej znalezisko wydawało się być dziwnym krzemieniem, zupełnie niepodobny do pospolicie występujących na polach w okolicy miejsca jego zamieszkania. Poszukał więc informacji na ten temat w wyszukiwarce internetowej i był bardzo zaskoczony, że może mieć do czynienia z zabytkiem archeologicznym. Miał rację.
Wraz z mamą poinformowali o znalezisku urząd konserwatorski w Zamościu. Specjaliście wiosną spotkali się z młodym odkrywcą, który wskazał miejsce odnalezienia zabytku. Wspólna weryfikacja powierzchniowa terenu doprowadziła do kolejnych odkryć bardzo ciekawych i wartościowych zabytków archeologicznych (krzemienne wiórowce, łuszcznie i rdzenie oraz fragmenty naczyń glinianych). Znalezisko to stanowi cenne źródło wiedzy o kulturze materialnej z epoki neolitu (III tysiąclecie p.n.e. – narzędzia krzemienne) oraz okresu nowożytnego (XVIII-XIX w. – fragmenty ceramiki naczyniowej), co pozwoliło na zaewidencjonowanie nowego, dotychczas nieznanego stanowiska archeologicznego.
Odkryte zabytki wzbogacą zbiory Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
Taka obywatelska postawa na rzecz ochrony dziedzictwa archeologicznego naszego regionu, powiązana z przekazaniem służbom konserwatorskim cennego zabytku archeologicznego, zasługuje na szczególne wyróżnienie, pochwałę i podziękowanie.
Napisz komentarz
Komentarze