Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:42
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Bełżec: Będziemy protestować do skutku – zapowiada wójt gminy Bełżec

Gmina Bełżec nie ustaje w bojach o zmianę przebiegu linii kolejowej prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego. W drugiej połowie lipca do miejscowego urzędu wpłynęła odpowiedź z ministerstwa infrastruktury na postulaty lokalnego samorządu. Entuzjazmu nie słychać. – Będziemy dalej pisać, protestować aż do skutku. Dopóki ktoś nam powie, że przyjmujemy inne rozwiązanie – mówi stanowczo wójt gminy Bełżec Andrzej Adamek.
Jeszcze w czerwcu wójt Bełżca zawiózł do Warszawy 762 ankiety wypełnione przez mieszkańców po konsultacjach społecznych.

Planowany przebieg nowej linii kolejowej budzi ogromny sprzeciw społeczny. Mieszkańcy obawiają się, że realizacja inwestycji pozbawi ich dorobku całego życia.

Dwustumetrowa betonoza

5 lipca w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej w Warszawie odbyło się spotkanie z ministrem Marcinem Horałą, pałnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wzięli w nim udział między innymi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, poseł Jarosław Sachajko, wójtowie Krasnegostawu, Łopiennika, Izbicy, Starego Zamościa, gminy Zamość, Adamowa, Tomaszowa Lubelskiego i Bełżca.

- Przedstawiłem propozycję wschodniego przebiegu trasy, który daje możliwość ominięcia terenu Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu – byłego Niemieckiego Obozu Zagłady i budowy nowej stacji na terenach niezurbanizowanych, co w dalszej perspektywie dałoby możliwość rozwoju wokół niej handlu, usług, gastronomii, spedycji, hotelarstwa itp., a starą stację, mającą dobrą infrastrukturę, wykorzystać jako „hub przeładunkowy” połączony bocznicą kolejową z nową stacją. Takie ulokowanie stacji w przyszłości nie zamyka drogi dalszego przebiegu szybkiej kolei na wschód do Lwowa i Kijowa, o które Ukraina tak bardzo zabiega - poinformował wójt gminy Bełżec Andrzej Adamek.

Dodał, że jasno wyartykułował, co się stanie, jeśli zrealizowany zostanie którykolwiek z proponowanych obecnie wariantów przebiegu linii kolejowej.

- Uświadomiłem wszystkim, jaką jesteśmy małą gminą, w której prawie wszystkie usługi, handel, gastronomia, mogą upaśća a miejscowość będzie podzielona na pół ponad 200-metrową „betonozą” składającą się z dwóch estakad, wiaduktów, tuneli - relacjonował wójt i dodał, że jednoznacznej odpowiedzi nie usłyszał.

Porównywanie wariantów

Pisemna odpowiedź na postulaty gminy Bełżec przyszła za to 19 lipca z ministerstwa infrastruktury. 

- Porównywane są wszystkie zaproponowane warianty przebiegu linii kolejowej, zarówno pod względem społecznym, ekonomicznym, technicznym, jak i środowiskowym. Celem jest wybór wariantu inwestorskiego, który przy zachowaniu założeń projektu, będzie w możliwie największym stopniu minimalizował niedogodności, które mogą występować przy realizacji inwestycji, takie jak konieczność minimalizacji liczby zagospodarowanych nieruchomości przeznaczonych do wywłaszczenia - napisał Mikołaj Ochman, dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. CPK.

W piśmie skierowanym do wójta gminy Bełżec odniósł się do “wątpliwości związanych z ingerencją w istniejącą zabudowę osiedlową i gminną infrastrukturę przy projektowaniu przedmiotowych linii kolejowych”.

- Każdy planowany fragment linii kolejowej jest szczegółowo analizowany pod kątem kolizji. Badane są skrzyżowania z infrastrukturą komunalną, sieciami energetycznymi, układem drogowym, położenie względem zabytków itp. Inwestor wkłada wiele wysiłku, by proponowane przebiegi w możliwie najmniejszym stopniu wpływały negatywnie na funkcjonowanie lokalnych społeczności oraz środowisko naturalne. Zaznaczyć należy, że współczesne rozwiązania projektowe i inżynieryjne, umożliwiają znaczącą redukcję potencjalnych negatywnych skutków kolizji z innymi obiektami - zarówno istniejącymi, jak i planowanymi. Ponadto, obecnie analizowane są możliwości poprowadzenia przebiegu linii kolejowej na terenie gminy Bełżec tak, aby możliwe było ominięcie jak największej liczby zabudowań - napisał Ochman.

Wszystko pójdzie wniwecz

Czy taka odpowiedź satysfakcjonuje wójta gminy Bełżec? - Powiem krótko: nie. Chociaż jest to jakiś maleńki odzew na propozycję, którą złożyłem panu ministrowi Horale w sprawie innego przebiegu. Widać, że to nie zostało potraktowane “sobie a muzom”, ale nie ma żadnej gwarancji, że możemy mieć jakąś nadzieję. Tak nam każdy odpowiada od długiego czasu. Że to się analizuje, że to nie są ostateczne przebiegi - mówi nam Andrzej Adamek.

Wójt gminy Bełżec zwraca uwagę, że wszystkie cztery warianty “spotykają się” w centrum Bełżca. - Tu gdzie skupia się całe życie kulturalne, społeczne, jest gastronomia, usługi, handel, i to praktycznie idzie wniwecz. Nawet słynna "Karpiówka". Warianty, które teraz “leżą na stole” są dla nas absolutnie nie do przyjęcia. Propozycje CPK zakładają, że prawie 40 budynków zostanie przeznaczonych do rozbiórki. Od 2020 roku mówimy o tym, że to nie jest wariant prorozwojowy, a dzieli Bełżec na dwie części. Ja to panu ministrowi jasno wyartykułowałem - mówi wójt Bełżca.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 06.08.2022 07:24
Ciekawe, który z tych dwu torów będzie bardziej zardzewiały;- ten Zwierzyniec - Bełżec czy ten Trawniki - Tomaszów. Doprawdy, podrzucili głupkom temat na lato a głupki się jarają

Oj 05.08.2022 23:41
CPK ma powstać !!! To przyszłość dla kraju i basta ,a nie średniowiecze zaściankowe!!! Miejsca pracy stałe a nie kurniki chwilowe.

PRECZ 05.08.2022 19:00
Precz z postępem precz precz ogrodzić się murem

Tak 05.08.2022 18:59
Najlepiej drogi zaorać samochody zezłomować do średnieiecza wrócić i będzie super

sowa 05.08.2022 12:11
Te odpowiedzi to szablon-kopia -wklej.wszytkim tak odpisują. Stażysta w ministerstwie pewnie to robi

marek 05.08.2022 11:10
Wyniki ostatnich wyborów w Bełżcu. Głosowaliśta na PiS to mata PiS. Tak was robią PiSowcy w wuja.

Chyba 05.08.2022 19:02
Tęsknisz za PO

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama