Najniższe wynagrodzenie (na stanowisku kursanta w przypadku przyjęcia do służby przygotowawczej w Straży Granicznej) dla funkcjonariusza wynosi ok. 3290 netto. Najwięcej zarobi funkcjonariusz po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminów końcowych w zakresie szkoły podoficerskiej, mianowany już na stanowisko młodszego asystenta lub kontroler – dokładnie od ok. 4310 zł do 4720 zł (kwoty netto).
Funkcjonariusze mogą jeszcze liczyć na zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby do 30 kilometrów, równoważnik pieniężny za remont lokalu mieszkalnego czy pomoc finansową na zakup lokalu mieszkalnego lub domu. Czy to wystarczy, by skusić potencjalnych nowych pracowników?
– Mamy dość spore zainteresowanie. Nie narzekamy na brak kandydatów, ale chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy potencjalnie zainteresowanych, stąd przypominanie o rekrutacji – mówi kpt. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.
Na początku roku NOSG informował, że zamierza przyjąć 145 osób. Obecnie zostało 50 miejsc dla nowych funkcjonariuszy.
Ich przyjęcia są rozłożone w czasie ze względu na kilkuetapowy proces rekrutacyjny. Kandydaci składają najpierw wymagane dokumenty. Potem czeka ich rozmowa kwalifikacyjna i sporo testów: psychologiczny, pisemny z wiedzy ogólnej oraz ze znajomości języka obcego (na stronie straży można zobaczyć przykładowe pytania). Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, muszą jeszcze przejść test sprawności fizycznej i kolejną rozmowę kwalifikacyjną.
Kto przebrnie przez te wszystkie etapy pomyślnie i w trakcie się nie rozmyśli, może liczyć na dobre warunki pracy w państwowej instytucji i możliwość stałego rozwoju zawodowego, ponieważ każdy ma otwartą przed sobą ścieżkę kariery.
– Funkcjonariusze po przyjęciu do służby kierowani są do ośrodków szkolenia Straży Granicznej w celu odbycia szkolenia podstawowego i następującego bezpośrednio po nim szkolenia podoficerskiego. Po ukończeniu przedmiotowego szkolenia mianowani są na stanowisko kontroler lub młodszy asystent i kierowani są do pełnienia służby w Placówkach NOSG w bezpośredniej ochronie granicy państwowej, w terytorialnym zasięgu tutejszego oddziału – informuje Wojciech Kopeć z Zespołu Prasowego Komendanta NOSG. Służba na wymienionych stanowiskach nie wymaga kierunkowego wykształcenia.
Zgodnie z ustawą o Straży Granicznej, kandydat chcący ubiegać się o przyjęcie do służby w SG powinien legitymować się co najmniej średnim wykształceniem (bez matury).
Dokumenty od kandydatów do służby w SG przyjmowane są w komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie przy ul. Trubakowskiej 2, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.30. Można je też wysłać pocztą elektroniczną na adres [email protected], w treści e-maila podają imię i nazwisko tylko jednego kandydata oraz nr telefonu.
Nabory do straży są prowadzone co roku. W sumie w Nadbużańskiej Straży Granicznej pracuje ok. 2,5 tys. funkcjonariuszy w 20 placówkach na terenie województwa lubelskiego.
Napisz komentarz
Komentarze