Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:48
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Tomaszów Lubelski: Zbudowali obwodnicę. Kierowcy nie potrafią z niej korzystać

Miasto Tomaszów Lubelski szykuje się do dużej zmiany wizerunkowej i społecznej. Jej częścią ma być likwidacja ronda na Rynku i stworzenie tam miejsca o charakterze reprezentacyjnym i rozrywkowym. Taki pomysł nie wszystkim się podoba. Są osoby, które obawiają się, że ruch samochodów przeniesie się na wąskie uliczki okalające rynek i zakłóci spokój.
Z płyty Rynku w Tomaszowie zniknie rondo, ale już uliczkami np. za czajnią, przy bibliotece będzie można przejechać samochodem. Uwaga, ruch ma być tam jednokierunkowy, dlatego lepiej korzystać z obwodnicy miasta.

Autor: Fot. Daniel Knap Fotografia Dronem

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Tomaszów Lubelski na lata 2021-2026 to wielki plan na rozwój terenów zdegradowanych w mieście. Miejsca zaniedbane mają stać się wizytówką miasta. Mają być odbudowane kluczowe, historyczne budynki Tomaszowa. Zagospodarowane będą tereny, które teraz odstraszają nie tylko mieszkańców, ale i inwestorów. Chodzi m.in. o okolice rzeki Sołokiji. Tam powstanie drugi miejski park – Zielone Płuca Miasta. Miasto zamierza też wybudować dwa duże parkingi, otworzyć stację rowerowo-hulajnogową.

Największą przemianę przejdzie Rynek, który będzie wyłączony z ruchu. Zniknie rondo, a cały plac stanie się strefą rozrywki, rekreacji, relaksu dla wszystkich tomaszowian i turystów. Jednocześnie miejscem, gdzie będą nowe miejsca pracy.

Projekty z aprobatą

Przez kilka ostatnich miesięcy program konsultowany był z mieszkańcami. Mogli się oni wypowiedzieć na temat projektów wykonanych przez firmę Ogrody i Wnętrza - Małgorzata Przegalińska. Mogli też zgłosić swoje pomysły osobiście lub za pośrednictwem ankiet.

Zainteresowanie konsultacjami było stosunkowo niskie. Najwięcej osób obejrzało projekty podczas Dni Tomaszowa, przy stoisku, które miasto wtedy zorganizowało.

 – Nie było żadnych głosów krytycznych. Wręcz przeciwnie, mieszkańcy byli z nich zadowoleni – mówi Renata Miziuk, wiceburmistrz Tomaszowa Lubelskiego. Jedyny problem odnośnie ruchu na rynku pojawił się wcześniej.

– Dostaliśmy dwa anonimy, które nie spełniały formalnych wymogów ankiety do Programu Rewitalizacji, ale chcieliśmy i to wziąć pod uwagę. Pierwszy nie był podpisany, drugi również, ale był tam numer telefonu. Rozmawialiśmy z panem, wytłumaczyliśmy, jaki mamy zamysł – mówi wiceburmistrz.

Wiadomość, jaka dotarła do naszej redakcji, do miasta nie trafiła. 

„Sprzeciwiamy się planom zamknięcia Rynku dla samochodów, a zrobienia objazdu dla samochodów wąskimi okalającymi rynek ulicami. Jest to szkodliwe społecznie i zamiast rewitalizacji Rynku, wyjdzie degradacja naszych ulic, posesji i naszego życia” – napisano w niej.

„Władze miasta Tomaszowa działają wbrew woli Mieszkańców tych ulic. Musi dojść do protestów ulicznych, żeby władza miasta zrozumiała swój błąd”. I dalej: „Obwodnica rynku miałaby przebiegać ulicami: Jana Pawła, Piekarską, Kaczorowskiego, Armii Krajowej, Stawisko, Świętojurską, Królewską, Kopernika, Orzeszkowej, Starozamojską i innymi. Łącznie to 13 skrzyżowań pod kątem prostym, co będzie utrudniało kierowcom przejazd przez miasto i tym samym spowoduje trudne warunki do życia przy tych wąskich ulicach”.

Kompromis

Projektantka Małgorzata Przegalińska podkreśla, że chociaż na początku był taki pomysł, by rynek zupełnie wyłączyć z ruchu, to z niego zrezygnowano. Właśnie ze względu na obawy mieszkańców. Dokładnie takie, jak te, o których mowa jest w przytoczonej wiadomości. Program Rewitalizacji ma jednak określone cele. To stworzenie rynku z prawdziwego zdarzenia. Miejsca bezpiecznego, bez ruchu samochodów, miejsca, gdzie można odpocząć, którego nie trzeba się wstydzić. Mają być odbudowane hale targowe, Kresowianka. One i czajnia pełnią ważną rolę w realizacji tzw. projektów miękkich, które de facto mają też z punktu widzenia społecznego "podnieść" miasto.

– Tomaszów jako Centrum Pracy Zdalnej to projekt innowacyjny. Widzimy w nim dużą szansę dla nowego rynku pracy. I do tego są nam potrzebne obiekty, w których możemy takie centrum prowadzić. Przeznaczyliśmy na nie czajnię. Drugim projektem miękkim jest Tomaszów jako Centrum Informacji Turystycznej dla całego Roztocza. Chcemy przejąć cały ruch turystyczny na Roztoczu i nim kierować – doprecyzowuje Przegalińska.

– Rondo na rynku zamyka możliwość użytkowania i funkcjonowania tego miejsca. Nigdy nie pokażemy jego potencjału, jeśli się nie zmieni. Na Dniach Tomaszowa mieliśmy punkt informacyjny. Tam też rozwiewaliśmy wątpliwości mieszkańców. I jednak ludzie chcą zmian na lepsze, a tym naszym kompromisem jest to, że my rynku nie zamykamy, tylko spowalniamy w nim ruch – dodaje. Przypomina też o zanieczyszczeniu powietrza, jakie jest w centrum.

Nauczą się jeździć

– Wskaźniki jakości powietrza dla tomaszowskiego rynku wyglądają dramatycznie. Wszystko przekracza normy, jest gorzej niż w centrum Lublina – mówi. Likwidacja ronda jest nadzieją na poprawę. Przegalińska tłumaczy, że dalej będzie można przejechać ulicą Lwowską, obok handlowca, biblioteki czy za czajnią. Nie mniej jednak do jazdy przez centrum, w którym nie ma się żadnej sprawy do załatwienia, kierowców powinien zniechęcić ruch jednokierunkowy, który będzie wprowadzony. Może wtedy nauczą się korzystać z obwodnicy Tomaszowa. Ruch lokalny nie jest już tak duży i nawet jeśli miejscowi będą jeździć bocznymi uliczkami, to nie powinien być uciążliwy dla rynku.

 – My chcemy tymi działaniami odciążyć ruch z centrum Tomaszowa. Liczymy, że większość ruchu zostanie samoistnie przekierowana na obwodnicę – dodaje Renata Miziuk.

– Ta rewitalizacja ma być dla ludzi. Nie chcemy nikogo skrzywdzić – mówi Małgorzata Przegalińska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Az 04.09.2024 21:38
Co wy za pierdoły piszecie! Jak korzystać z obwodnicy???? Ona jest tak stworzona że nie mam możliwości wykorzystania jej do objechania miasta!!!! Puknijcie się troszkę w głowę!!

Krzysztof Krawczyk 12.08.2022 20:33
Ciekawy jestem czy władze zabetonują rynek tak jak w niektórych miastach to zrobiono była by to zwyczajnie głupota nie do wybaczenia

Krzyś 12.08.2022 18:48
Największą przemianę przejdzie Rynek, który będzie wyłączony z ruchu. Zniknie rondo, a cały plac stanie się strefą rozrywki, rekreacji, relaksu dla wszystkich tomaszowian i turystów. Do chwili obecnej na tomaszowskim rynku jedynym miejscem dla turystów było MUZEUM. Obchody 400-lecia Tomaszowa minęły i nasze władze postanowiły zlikwidować MUZEUM ze strefy rozrywki, rekreacji, relaksu. Po prawie 40-latach MUZEUM zostało zmuszone do opuszczenia swojej dotychczasowej lokalizacji. Co zniknie jeszcze z centrum miasta.

ja 12.08.2022 20:24
Muzeum zniknie? Chyba nie... Między szkołą muzyczną a muzeum ma być plac zabaw......

Marek 12.08.2022 15:27
Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie zamknie Lwowskiej i Zamojskiej. Przy obecnym ruchu to niemożliwe. Zwykła kiełbasa wyborcza. Dawniej były hale, była czajnia i był przejazd, nawet był dworzec PKS na rynku. Trzeba wrócić do tamtego układu, bez ronda, ale z przejazdem przez środek i wszyscy będą zadowoleni.

Henek 12.08.2022 15:06
Obwodnicę trzeba było zrobić że zjazdami na listopadowej i Ściegiennego to wtedy byłaby to pełnowartościowa obwodnica a nie bubel

podróżny z Podkarpacia 12.08.2022 13:59
To jak nie będzie przejazdu przez obecne rondo to jak będzie można np. szosą z Krasnobrodu dojechać do Lubyczy Król.?

przeciez 12.08.2022 19:54
przez Susiec

LZA 12.08.2022 13:54
Ten Tomaszów to już zaczyna mnie trochę wk...denerwować. Za bardzo rozpychają się łokciami. Centrum Informacyjne dla CAŁEGO ROZTOCZA, przejęcie ruchu turystycznego na CAŁYM ROZTOCZU, a kto dał im do tego prawo, co na to np. taki Biłgoraj czy Zamość. Nie mam nic przeciwko LTM i bliskiej współpracy Tomaszowa z takim Krasnobrodem czy Suscem bo to pobliskie miejscowości, ale trudno żeby Tomaszów drygował Zamościem czy daleko położonym Zwierzyncem i mówił co mają robić, kto ma tam jechać, wiadomo, że będą dbać przede wszystkim o swoich czyli Tomaszów, gminę Susiec, może w pewnym sensie Krasnobród, a tak poza tym interesy Zamościa, powiatu zamojskiego czy bilgorajskiego będą mieć daleko w...4 literach. Niech wpierw zbudują zalew jak w Krasnobrodzie, a nie ktoś inny coś zrobił, zbudował drogi, zainwestował w Sanatorium, a oni będą się paść na cudzym...Teraz to nawet dobrego połączenia Tomaszowa z Krasnobrodem nie ma jeśli chodzi o komunikację publiczną, właściwie żadnego nie ma, miejscowa młodzież w 90% wybiera naukę w zamojskich szkołach. A oni by tak chcieli administracyjne, pod przymusem, zlikwidować cos w Zamościu by mieć u siebie w Tomaszowie. Niech i się rozwijają a nie cudzym kosztem!

LTM 12.08.2022 18:42
Ty LZA... .. Nie wiesz że Zamość nie leży na Roztoczu??

zdziwiony 12.08.2022 19:54
a gdzie leży w Tatrach?

Żuraw 12.08.2022 13:13
Ślepa ulica główną ulica miasta, doskonały pomysl. Mysle,ze zukowski ze swoimi przydupasami powinni wziąć rozbieg i jebnac w sciane swoimi pustymi łbami

XYZ 12.08.2022 12:00
Zero myślenia, obwodnica moze i jest potrZebna ale dla osob z poza Tomaszowa, jadąc z końca Tomaszowa do zamościa lub na podhorce można skorzystać z obwodnicy ale mieszkańcy tomaszowa musza robić przez to dodatkowe kilometry żeby dostać sie z punktu A do punktu B. Chyba nie rozumiecie ze Tomaszow to małe miasteczko w którym nie ma miejsca na objazdy i obwodnice, wszystko to jest malutkie centrum, chcecie zeobic na rondzie sentymenty…. W tym centrum znajdują sie wszystkie sklepy, juz teraz jest problem z parkowaniem a co dopiero będzie później, małe miasteczko, wielkie plany… Tylko gdzie tu mniejsze na normalne funkcjonowanie…. Odbudować kamienice, czajnik… Po co ? Fajnie, kiedyś cos takiego było, kiedyś było na to miejsce bo nie było czegos innego, mniejszy ruch, praktycznie brak pojazdów, ok w tedy miało to miejsce, a teraz ? Tyle okolicznych wiosek przyjeżdża do Tomaszowa, pomyślcie gdzie ro wszystko pomieścić?

Pfff 12.08.2022 11:14
Większych bzdur dawno nie słyszałem, aż jakoś ciężko mi to nawet skomentować, lepiej przemilczeć głupotę władz....

Mieszkaniec 12.08.2022 10:03
Wypowiedziała się fachowiec Miziuk. Szlag mnie trafia niekompetencja rządzących. Aby wyprowadzić ruch po za miasto trzeba dobudować dwa zjazdy z obwodnicy na Ulchówek i Łaszczówke, dopiero wtedy można myśleć o zamknięciu ronda.

ltm 12.08.2022 18:49
Dokładnie. Ale tego nie da się zrobić, bo to nie jest żadna obwodnica tylko część drogi ekspresowej. Zjazdy nie mogą być częściej niż co 10 km... A pani Miziuk nie ma pojęcia o czym mówi. Jadąc z Listopadowej na Kościuszki obwodnicy będę szukać. Może do UM niech zaczną dojeżdżać obwodnicą

Jannowaka 12.08.2022 09:12
nikt nie zauważa że obwodnica jest dla mieszkańców nie korzystna.... z niektórych punktów to trzeba jechać albo m8 kim do Bełżca lub z 6 na ul. Łaszczowiecką a do centrum z każdego zakątka miasta jest maks 3 do 4 km... brak wlotów na ulicy Listopadowej i ściegiennego zamknęło funkcjonalność dla mieszkańców i tyle... obwodnica nie służy miastu... obwodnica służy Tranzytowi...

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama