Mural jest jednym z elementów obchodów Roku Aleksandry Wachniewskiej, który został ustanowiony przez Radę Miejską w Zwierzyńcu z okazji 102. rocznicy urodzin malarki (Aleksandra Wachniewska, która na swoich obrazach uwieczniała piękno roztoczańskiej przyrody, urodziła się 25 września 1902 r. we Floriance – przyp. red.). Malowała roztoczańskie pejzaże.
Autor muralu urodził się w Sanoku. Głównym tematem jego dzieł jest człowiek, a podstawowym narzędziem pracy – farba w spray’u. Arkadiusz Andrejkow jest znany m.in. z murali malowanych na stodołach (takie obrazy nazywane są „deskalami”). Najsłynniejszym jego cyklem jest „Cichy Memoriał”, który powstał w 2017 r. na Podkarpaciu. Większość prac powstała na prywatnych budynkach i przedstawia ich poprzednich właścicieli, namalowanych ze starych fotografii. Oprócz starych stodół, artysta tworzył murale na innych, nietypowych podłożach, na przykład na betonowych kręgach, stosie porąbanego drewna czy na… śniegu.
- Przeczytaj także: Mokre: Banerami w piratów drogowych
Alekandra Wachniewska (1902-1989) była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzyła głównie pejzaże ukazujące przyrodę Roztocza, a najczęstszym motywem jej obrazów były drzewa. Była tez zaangażowana w działalność na rzecz ochrony przyrody – przyczyniła się do ustanowienia na Roztoczu wielu rezerwatów przyrody, miała też znaczący udział w doprowadzeniu do utworzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Napisz komentarz
Komentarze