Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:22
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Dlaczego ojcowie nie korzystają z urlopu rodzicielskiego? Bo boją się o swoją pracę

Ojcowie chcą być przy dzieciach od urodzenia. I często na tym się kończy, bo boją się, że urlop rodzicielski będzie źle widziany w firmie. A wtedy ominie ich awans albo podwyżka. W Polsce na dwa etaty wciąż zasuwają mamy.
Dlaczego ojcowie nie korzystają z urlopu rodzicielskiego? Bo boją się o swoją pracę

Autor: iStock

W Polsce wciąż zbyt mało par z małym dzieckiem dzieli się urlopem rodzicielskim. Nie oznacza to jednak, że ojcowie nie angażują się w opiekę nad nim. To rynek pracy sprawia, że nie chcą ich brać na siebie w takiej skali jak matki. Młode pokolenie ojców chce być jednak coraz bardziej obecne w życiu swoich dzieci od najmłodszych lat.

Aż 56 proc. Polaków, jak zbadał CBOS, opowiada się za partnerskim modelem rodziny. Czyli – obydwoje rodzice pracują zawodowo i dzielą się opieką nad dziećmi oraz obowiązkami domowymi. W praktyce wygląda to niestety inaczej.

Kiedy rodzi się dziecko, to głównie mamy biorą urlop i to na ich barkach spoczywa opieka nad nim – mówi Newserii Karolina Andrian, prezeska zarządu Fundacji Share the Care.

Ojcowie chcą być przy dziecku

W ubiegłym roku jak wynika z danych ZUS tylko 1 proc. mężczyzn skorzystał z urlopu rodzicielskiego i tylko 55 proc. z urlopu ojcowskiego. W sumie pobrali 31 proc. zasiłków opiekuńczych.

– Dlatego cały czas potrzebujemy narzędzi ułatwiających rodzicom dzielenie się urlopami rodzicielskimi. Musimy pokazywać badania mówiące o tym, że dziecko, które ma mocną więź zbudowaną z obojgiem rodziców, lepiej się rozwija i ma lepszy start w dorosłe życie – podkreśla Karolina Andrian.

I Polacy zdają sobie z tego sprawę. Badania IQS, prowadzone na zlecenie Fundacji Share the Care, pokazują, że 92 proc. ankietowanych kobiet i mężczyzn uważa, że czas spędzony z ojcem jest dla dziecka tak samo wartościowy jak ten spędzony z matką. Podobny odsetek wskazuje, że mama i tata powinni mieć takie same obowiązki i prawa w opiece nad dziećmi. 77 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że należy zachęcać mężczyzn do współdzielenia opieki z matką dziecka.

Problem w tym, że wciąż obserwujemy tradycyjny podział ról w polskich rodzinach.

To kobiety biorą na siebie obowiązki domowe i wychowywanie dzieci,

często pracując przy tym zawodowo, a mężczyźni skupiają się na utrzymywaniu rodziny.

Badanie IQS pokazało także, że to kwestie finansowe, obawy związane z utratą pracy i wynagrodzenia czy ograniczenie możliwości awansu są kluczową barierą w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego przez ojców. Prawie co trzeci tata wskazuje, że jego zdaniem wzięcie urlopu przez mężczyznę będzie niemile widziane w ich miejscu pracy. Co ciekawe, co piąty nie dostał na to zgody od swojej partnerki.

– Dlatego działania pracodawców w tym obszarze mogą zachęcić ojców do korzystania z urlopów. Warto, aby firmy komunikowały, że firma jest otwarta na to, żeby ojcowie brali urlopy, że wspiera ojców w tej roli mówi Karolina Andrian.

I dodaje: – Potrzebujemy kobiet i w polityce, i w przestrzeni publicznej, i na rynku pracy po to, żebyśmy mogli budować bardziej różnorodny, sprawiedliwy świat równych szans, dla wszystkich.

Mama i tata w polskim prawie

W polskim systemie prawnym nie tylko kobiety, ale również mężczyźni mogą liczyć na różne przywileje związane z opieką nad dzieckiem. I tak przy pojedynczej ciąży jest 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 rodzicielskiego. 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest obowiązkowe dla mam, a sześć tygodni mama może przekazać ojcu dziecka.

Rodzice mogą skorzystać także z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, płatnego w 60 proc., którym mama i tata mogą się dzielić między sobą.

Dla mężczyzn są jeszcze przewidziane dwa tygodnie urlopu ojcowskiego płatnego w 100 proc.

Po zakończeniu płatnych urlopów rodzice mogą skorzystać z 36 miesięcy bezpłatnego urlopu wychowawczego, dowolnie się nim dzieląc.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Luiza 09.09.2022 22:13
U nas mąż znacznie więcej zarabia, dlatego to ja zostałam w domu z dzieckiem. Oczywiście zawsze mogłam liczyć na jego pomoc, kupiliśmy sobie nawet roombę i robota kuchennego aby było łatwiej ogarniać obowiązki domowe. Teraz już synek jest w przedszkolu a ja wróciłam do pracy.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama