Nad przygotowanym przez szefostwo Komendy Miejskiej Policji w Zamościu dokumentem pochylono się na ostatniej sesji Rady Miasta Zamość (29 sierpnia). Komendę reprezentował w Ratuszu mł. insp. Tomasz Halinowski, zastępca komendanta miejskiego policji w Zamościu.
Stan bezpieczeństwa
Co wynika z raportu? W ciągu pierwszych 6 miesięcy br. na terenie miasta odnotowano 599 przestępstw, czyli o 108 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wskaźnik ich wykrywalności wyniósł 85,26 proc. i był o ponad 5 proc. niższy niż w 2021 r. Spadek o ponad 6 proc. odnotowano również w wykrywaniu przestępstw kryminalnych (wykrywalność wyniosła 88,55 proc.), a więc w kategoriach uznawanych za najbardziej dokuczliwe społecznie (chodzi np. o kradzież z włamaniem, kradzież cudzej rzeczy czy uszkodzenie rzeczy).
Wzrosła przestępczość narkotykowa (z 62 stwierdzonych w ub. roku do 67 w br.), ale i wykrywalność tego typu przestępstw. Na terenie powiatu zamojskiego policjanci zabezpieczyli 2 622,5 gramów narkotyków, zlikwidowali laboratorium oraz 4 plantacje konopi innych niż włókniste (43 krzewy).
O ile przestępstw było więcej, to już wykroczeń mniej. Od 1 stycznia do 30 czerwca odnotowano ich 19 889, a więc o 1 890 mniej niż przed rokiem. W strukturze ujawnionych wykroczeń dominowały wykroczenia przeciwko innym przepisom, wykroczenia w ruchu drogowym oraz przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Więcej patroli
W omawianym okresie mundurowi przeprowadzili 4 660 interwencji (przy 5 145 w 2021 r.), w tym m.in. drogowych (869), dotyczących zakłócania porządku (477), domowych (333) oraz związanych ze spożywaniem alkoholu (100). Najwięcej interwencji odnotowano na os. Orzeszkowej i Oboźnej (10) oraz w rejonie obejmującym os. Promyk, św. Piątka i Zamczysko (568). Na terenie miasta policjanci sporządzili 58 „Niebieskich Kart” wobec osób znęcających się nad najbliższymi. Ponadto wydano 14 nakazów opuszczenia mieszkania oraz 5 zakazów zbliżania się do mieszkania. Na terenie miasta i gminy Zamość stróże prawa ujawnili 248 osób poszukiwanych.
Średni czas reakcji dla interwencji pilnych wyniósł 6 minut i 38 sekund, a dla interwencji zwykłych – 12 minut i 15 sekund.
W omawianym okresie odnotowano 298 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Większość dotyczyła nieprawidłowego parkowania.
- Przeczytaj także: Bełżec: Ta zabawa mogła się skończyć śmiercią dzieci!
Jak podkreślił na sesji mł. insp. Tomasz Halinowski, w pierwszym półroczu br. wzrosła liczba służb zewnętrznych. Na terenie miasta i gminy Zamość wykonano 10 609 ośmiogodzinnych patroli. To o 785 więcej niż przed rokiem. 213 służb policjanci zrealizowali wspólnie ze strażnikami miejskimi. Ponadto dzielnicowi 81 proc. swojego czasu poświęcali na obchód.
Więcej wypadków, mniej kolizji
W pierwszym półroczu br. na terenie miasta odnotowano 10 wypadków (wzrost o 3) – po 2 na ul. Kilińskiego i Odrodzenia i po jednym na ul. Hrubieszowskiej, Powiatowej, Sienkiewicza, Spadek, Wyszyńskiego i Zamoyskiego. Ucierpiało w nich 10 osób, ale na szczęście nikt nie zginął. Najczęstsze przyczyny wypadków to nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerów (4) oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (3).
Mniej było kolizji (spadek z 387 do 312). Najwięcej odnotowano ich na ul. Wyszyńskiego – 26, Sadowej – 20, Legionów – 19 oraz Dzieci Zamojszczyzny i Lwowskiej – po 16. Główną przyczyną kolizji było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (94), a dalej niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (63) i nieprawidłowe cofanie (59).
- Przeczytaj: Lipsko: Pomóżmy Adrianowi!
Na terenie powiatu zamojskiego zatrzymano 214 amatorów jazdy na podwójnym gazie (to 12 osób mniej niż rok wcześniej), zatrzymano 501 dowodów rejestracyjnych, a także 149 praw jazdy, w tym 70 za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym (rok wcześniej „prawka” za „50 plus” straciło 208 piratów drogowych).
Radni „za”
Głos w dyskusji zabrał radny Marek Kudela, który dopytywał wiceszefa zamojskiej policji o przyczyny wzrostu liczby przestępstw, przy jednoczesnym zmniejszeniu wskaźników ich wykrywalności. Dodatkowo interesowało go, ile mandatów karnych za nadmierną prędkość wystawili funkcjonariusze drogówki na ul. Legionów (na odcinku pomiędzy ul. Kilińskiego i Starowiejską), a ile na ul. Lubelskiej i Piłsudskiego. Radny Janusz Kupczyk zauważył, że prędkość na przebudowanych ul. Lubelskiej i Piłsudskiego jest przez niektórych kierowców stale przekraczana, a nie widać policjantów, którzy „temperowaliby” te zapędy. – Chciałbym, żebyśmy wszystkie przestępstwa wykrywali, ale nie mamy powodów się wstydzić – powiedział przywołany do tablicy mł. insp. Tomasz Halinowski.
Dodał, że na wzrosty przestępczości mają wpływ przestępstwa gospodarcze, których stale przybywa i nie ma dnia, żeby na komendę nie zgłosiły się 2-3, osoby w związku z oszustwami internetowymi. Obiecał, że na temat mandatów radny Kudela otrzyma informację na piśmie. – Są ulice, gdzie ciężko nam zmierzyć prędkości, ale chciałbym zauważyć, ze żaden z 10 wypadków drogowych na terenie miasta nie był spowodowany przekroczeniem prędkości – dodał Halinowski.
Za przyjęciem informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w pierwszym półroczu 2022 r. zagłosowało ostatecznie 19 radnych. Przeciw był Dariusz Zagdański, a od głosu wstrzymali się Marek Kudela i Rafał Zwolak.
Napisz komentarz
Komentarze